USA Ülemkohtu hoone 11.12.2020. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Ülemkohus lükkas reedel Texase osariigi kaebuse nelja võtmeosariigi valimistulemuste üle vaatamiseks tagasi.

"Texase osariigi avaldus, millega see esitas kaebuse [nelja osariigi valimistulemuste kohta], on tagasi lükatud, kuna põhiseaduse Artikkel III ei anna selle arutamiseks põhjust," seisab ülemkohtu avalduses. "Texas ei ole põhjendanud oma kohtu kompetentsi kuuluvat huvi viisi kohta, kuidas teine osariik korraldab oma valimisi," vahendab ülemkohtu otsust Breitbart.

Kaebuse Pennsylvania, Georgia, Michigani ja Wisconsini valimistulemuste peale esitas otse ülemkohtule Texase peaprokurör Ken Paxton.

Kaebuses osutas Texas, kuidas neli osariiki muutsid valimiste korda kohtute, mitte osariikide seadusandjate kaudu, millega rikuti USA põhiseaduse valijameeste klauslit. Samuti osutati, kuidas erinevate maakondade erinevad valimiste reeglid rikuvad põhiseaduse võrdse kohtlemise klauslit, mille juures osutati ohtratele valimiskorra rikkumistele paljudes osariikide maakondades.

Texase kaebusega ühinesid kas otsesemalt või kaudsemalt 21 osariiki ja 120 USA kongressi vabariiklast.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump kirjeldas kolmapäeval Texase kaebust kui "suurt asja" ja korduvalt julgustas ülemkohtu kohtunikke, et neil oleks kohtuasja arutamisele võtmiseks "julgust" ja "tarkust".

Ülemkohtu üheksast kohtunikust kaks ei olnud kohtuasja tagasilükkamisega nõus kaks; ülemkohtunik Samuel Alito ja ülemkohtu liige Clarence Thomas, kelle arust oleks pidanud Texase kohtuasja arutama.

"Minu hinnangul pole meil õigust antud kaebust tagasi lükata, kuna see kuulub algupärase jurisdiktsiooni alla," põhjendas Alito oma soovi Texase kohtuasi arutamisele võtta.

Samas osutas Alito, et ta ei oleks andnud luba peatada valimistulemuste kinnitamist, nagu seda nõuti Texase kaebuses.

Kõik kolm president Trumpi poolt nimetatud ülemkohtu liiget Amy Coney Barrett, Brett Kavanaugh ja Neil Gorsuch ei andnud tagasi lükatud kohtuasjale oma hinnangut.

Valge Maja pressiesindaja Kayleigh McEnany kirjeldas Ülemkohtu otsust telekanali Fox News Sean Hannity jutusaates: "[Ülemkohtu otsust] ei saa kirjeldada muul viisil kui, et nad põiklesid [vastutusest] kõrvale. Nad varjasid ennast protseduurireeglite taha ja keeldusid põhiseaduse jõustamiseks kasutamast oma meelevalda."

President Trump säutsus otsuse kohta Twitteris: "Ülemkohus vedas meid tõsiselt alt. Pole tarkust, pole julgust!"

Toimetas Karol Kallas