USA abina Ukrainale antud HIMARS raketisüsteem Hersoni lähistel Ukrainas, 5.11.2022. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide demokraatide juhitud valitsus rabeleb, et saada jälile, kuhu on kulunud 20 miljardit Ukraina abistamiseks eraldatud dollarit. Jaanuaris Kongressis enamuse saavad vabariiklased lubavad korraldada Ukrainale eraldatud abile auditi. 

Sõda on segane asi ja selle käigus pole võimalik kõiki kulutusi kontrollida. Ameerika Ühendriikides toetavad Ukraina sõjalist abistamist suuremas osas nii vabariiklased kui demokraadid, kuid tänane valitsus on asja ise segaseks ajanud. Ohio osariigi vabariiklasest kongressisaadiku Mike Turneri sõnul ei soovi keegi vabariiklaste juhtkonnas lõpetada ukrainlaste abistamist, kuid "inimesed vabariiklaste poolel küsivad, et milleks me peame kinnitama 40 miljardi dollari valitsusele eraldamise, kui Ukrainat tahetakse abistada sellest kaheksa miljardiga," vahendab Fox News.

Kevin McCarthy, kellest saab ilmselt jaanuaris spiiker, leiab, et Vabariiklik partei ei peaks andma Ukrainale Venemaa invasiooni tõrjumiseks kontrollimatul hulgal raha. Ukraina senisele abile soovitakse korraldada audit, et saada aimu toetuste sihipärasest või mitte nii sihipärasest kasutamisest. Valitsusel on aimu ainult pisikese osa Ukrainale antud abi saatusest.

Ukrainale antava abi osas soovivad paremat ülevaadet saada ka paljud demokraadid.

Rahvaesindajad nõustuvad, et tänased kontrollimehhanismid ei kõlba suurt kuhugi ja USA valitsus teab täpsemalt ligikaudu 10 protsendi relvade kohta 22 000st, mida riik on Ukrainale ajavahemikus veebruarist kuni 1. novembrini andnud. 

Vabariiklastele valmistab lisaks muret, et riiki ähvardab majanduslangus.

Samuti on teada tõsiasi, et Ukraina valitsus mängis abirahaga pankrotistinud krüptobörsil FTX, mille omanik oli George Sorose järel suurim Demokraatliku partei rahaline toetaja. 

Üks vabariiklaste "tuleharkidest" Marjorie Taylor Greene lubas Steve Bannoni telesaates War Room:

Ma sunnin kongressi eelisjärjekorras hääletama Ukraina rahastamise auditi korraldamise teemal. Kui Nancy Pelosi selle kõrvale lükkab, siis võime me olla kindlad, et Sool on midagi varjata.

Toimetas Karol Kallas