USA tervishoiu abiministri Rachel/Richard Levine'i sõnul on "terviseprofessionaalide"jaoks teaduslik fakt, et kui laps tunneb, et ta on sündinud valesse sukku, tuleb see ka ära muuta. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Vabariiklikusse parteisse kuuluvad senaator Tom Cotton ja kongressisaadik Jim Banks esitasid seaduseelnõu mis lubab inimestel 18 aastaseks saamisel nende sugu lapseeas "ravinud" arstid kohtusse kaevata ja seda 30 aasta jooksul.

Seaduseelnõu kannab nime "alaealiste meditsiinilise väärravi eest kaitsmise seadus" (Protecting Minors from Medical Malpractice Act) ja selle alusel võivad patsiendid kui ka nende eestkostjad paluda kohtult nii soomuutjate arstide eest õiguskaitset, kui kahjude hüvitamist ning kohtukulude katmist. Hüvitiste ja kaitse taotlemise õigus hakkab kehtima ainult protseduuridele, mis on sooritatud peale seaduse jõustumist, vahendab Fox News.

Seaduseelnõus kirjutatakse samuti lahti, et föderaaltasandil ei saa arstidelt nõuda, et nad aitaksid lastel sooritada soomuutmisprotseduure ja keelatakse riiklik tervishoiu rahastus ära osariikidele, kus arste sunnitakse selliseid protseduure sooritama.

"Soolise ülemineku protseduuri" (gender-transition procedure) kasutatakse seaduseelnõus tervise ja sotsiaalteenuste ministeeriumi (Department of Health and Human Services) poolt käesoleva aasta märtsis üllitatud teabelehte. Selles nähakse ette, et sugu kinnitav ravi (gender-affirming care) sisaldab sotsiaalseid toetusprotseduure (social affirmation) suvalises eas lastele, murdeeas noortele puberteeditõkestite manustamist ja vastassoo hormoonide manustamise teraapiat, millega võib alustada varases murdeeas. Ministeeriumi sõnul on tagasipööramatu kirurgiline sekkumine, mille käigus lõigatakse ära meeste suguorganid või naiste rinnad, ette nähtud "tavaliselt täiskasvanueas, aga erandjuhtudel ka puberteedieas soomuutjatele"

Seaduseelnõus kinnitatakse, et bioloogilise soo määrab ära "geneetika, mis liigitab inimese kas meheks või naiseks, mis väljendub indiviidi kehaosade jaotumises järglaste saamise rolli või võime tarbeks, milleks on soo kromosoomid, loomulikult tekkivad soohormoonid, ja sisemised ning välimised suguorganid, mis on inimesel sündides olemas. Inimese sugu ei mõjuta asjaolu, milline on tema [soolise] identiteedi tunne."

Seaduseelnõus nähakse ette erandid puhuks kui inimesel juhtub olema kromosoomide väärareng.

Cotton kinnitas ajakirjanikele, et "soomummtmisprotseduurid pole laste jaoks turvalised, ega sobivad".

Tema sõnul sooritavad ärmuslastest arstid laste peal selliseid ohtlikke protseduure, sealhulgas eksperimentaalseid ja kasutavad lahendusi, mis toovad kaasa laste, kes ei suuda anda teadlikku nõusolekut, steriliseerimise. Cottoni sõnul peavad laste soomuutjatest arstid vastutama oma tegevuse eest ja inimestel, kes on lapsepõlves säherduse protseduuri läbi elanud ja täiskasvanueas hakkab seda kahetsema, peab olema õigus nõuda sellistelt arstidel kahjutasu.

Kongressi saadiku Banksi sõnul lubab Joe Bideni valitsus "muuta tagasipöördumatult ja elu muutvalt sugu alaealistel, kes on liiga noored isegi eel-juhiloa (learners permit) taotlemiseks". 

"Kümne aasta pärast on Ameerika Ühendriikides sadu tuhandeid ameeriklasi, kes on äärmuslastest pahempoolsete agenda poolt enne täisealiseks saamist alatiseks invaliidistatud," jätkas saadik. 

Laste soomuutmist on hakanud juba ära keelama Florida, Arkansase ja Alabama osariigid.

USA valitsuse muutsooline tervisevaldkonna abiminister Rachel Levine (2011. aastani kandis eesnime Richard) kinnitas aprillis uudistekanalile NPR antud intervjuus, et "meditsiiniprofessionaalid ei kahtle", et kui lapsed nii tunnevad, siis tuleb ka nende sugu muuta ja väitis, et lapsi soomuutmise eest kaitsvad seadused, ajavad "transnoored ennast ära tapma".

Toimetas Karol Kallas