USA kapitoolium Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide kongressi vabariiklasest spiiker Mike Johnson esitas 17. detsembri õhtul kongressile kinnitamiseks ühisparteid ja süvariiki kõikmõeldavatel viisidel mahitava 1547-leheküljelise kobareelnõu.

Sõltumatu ajakirjanik Kyle Becker loetleb üles kobareelnõu (Omnibus Bill) mõned kõige vastikumad osad:

  • Ameerika Ühendriikide süvariigi tsensuuri- ja strateegilise kommunikatsiooni asutuse Global Engagement Center (üleilmne hõlmamiskeskus; GEC) tööaega pikendatakse aasta võrra. Tegemist tsensuuritööstuskompleksi olulise osaga.
  • Väljapressimisvahendina on seaduseelnõude kobarasse lisatud 100 miljardit dollarit orkaanikahjude hüvitamise raha. See peaks olema eraldi seadus.
  • Baltimore'i Francis Scott Key silla, mille kaubalaev puruks sõitis, taastamiseks on ette nähtud kaheksa miljardit dollarit. Kaubalaeva omanikettevõte maksid kahju tekitamise eest 102 miljonit dollarit.

Lisaks soovitakse kobareelnõus põlistada tulevaste pandeemiate tarbeks Covidi režiimi kehtestamise lahendus. Sealt leiab nii maski kandmise kohustuse, vaktsiinipassid, viiruste võimendamise uuringute rahastamise ja uute modRNA ainete tootjate vabastamise tervisekahjude vastutusest. Lisaks soovitakse siduda Maa päästmine kliima käest ja inimeste tervis.

Ette on nähtud kaheteistkümne uue biolabori rahastamine.

Seadusega soovitakse muuta keerulisemaks kongressi liikmete ja süvariigi ametnike tegevuse uurimine ning nende vastutusele võtmine. Soovitakse anda vaipimmuunsus nende sooritatud võimalike kuritegude karistamise vastu.

60 miljardit dollarit tahetakse anda Ukrainale.

President Donald Trump ja asepresident J. D. Vance mõistsid nimetatud seaduseelnõu üheselt hukka.

Valitsuse tõhustamise ministeeriumi (DOGE) üks juhtidest Elon Musk lubab kõigi kongressi ja senati vabariiklaste poliitilisel karjääril kaela kahekorra keerata, kui need peaksid selle seaduse poolt hääletama: "Kui @DOGE ei lõpeta ära valetavate ja kasuahnete poliitikute karjääri, siis raiskamine ja korruptsioon ei lõpe kunagi. Selle tõttu pole muud võimalust kui nii teha. Ma sooviksin, et oleks mingi muu lahendus, aga ei ole." 

Teine tulevase valitsuse tõhustamise ministeeriumi juhtidest Vivek Ramaswamy lubas sotsiaalmeedias: "Reaalajas nõuanne kongressile: hakake seda seaduseelnõu kirjutama nullist uuesti ja tehke seda õigesti. Veel on aega andeks saada." 

Majandusteabe kanal Wall Street Apes kirjeldab kobareelnõude olemust:

"Selle [kobareelnõu] näol ei ole tegemist pettusega. See on kuritegelik räkit, mille lahendusi on viimistletud aastakümneid. See on organiseeritud kuritegevus. Ameerika Ühendriikide kongressi liikmetele makstakse selle eest, et see õudus saaks jätkuda. Tegemist on väljapressimise õpikunäitega."

Käesoleva uudise kirjutamise ajaks võttis Johnson kõnealuse eelnõu tagasi ja valitsuse rahastamise kava eelnõu hakatakse kirjutama otsast peale. Kuna Johnson on Trumpile ja Vance'ile suhteliselt lähedane isik, siis on pea võimatu, et ta sellise lootusetu projekti niisama, oma karjääri ohtu seades, ette võttis ja tegemist võib olla erinevatel põhjustel, peamiselt uue valitsuse enese kehtestamise nimel, korraldatud etendusega.

Kui valitsuse rahastamise seadust 20. detsembriks vastu ei võeta, tähendab see valitsussektori tööseisakut.

Toimetas Karol Kallas