Ameerika Ühendriikide riigisekretär hoiatas osariikide kubernere, et need oleksid suhete arendamises Hiinaga ettevaatlikud.
"Kui te hakkate Hiinaga arendama ärisidemeid, olge palun ettevaatlikud," rääkis Pompeo. "President [Ronald] Reagani sõnadega öeldes, et kui teiega otsitakse tutvust või soovitakse äri ajada, siis "usalda, kuid kontrolli"," vahendab välisministri sõnu One America News Network (OANN).
Möödunud laupäeval peetud kõnes väitis Pompeo, et Hiina on poliitilise ja majandusliku kasu nimel võtnud sihikule üksikud osariigid.
"Konkurents Hiinaga ei ole ainult föderaalne [osariikideülene] teema ja selle tõttu ma olen täna siin," rääkis välisminister laupäeval, 8. jaanuaril, Washingtonis Rahvusliku Kuberneride Ühenduse (National Governors Association) konverentsil peetud kõnes. "See ähvardab teie osariike ja see mõjutab meie riigi välispoliitikat, teie osariigis elavaid kodanikke ning kõiki teid üksikult."
Välisministri sõnul on Hiina valitsus andnud igale kubernerile "hinde" ja liigitanud nad kas "sõbralikeks", "karmikäelisteks" või "ebamääraseks". Tema sõnul elab tosinates osariikides hulgaliselt kommunistliku Hiina käsilasi, kes üritavad mõjutada kohalikke omavalitsusi.
"Hiina valitsus on meie poliitilise süsteemi analüüsimisel väga metoodiline," rääkis Pompeo. "See on omale selgeks teinud meie nõrkused ja kavatseb ära kasutada meie vabadusi, et saavutada omale eeliseid nii föderaalsel, osariikide kui kohalikel tasanditel."
"Külma Sõja lõpus, alustas Ameerika Hiinaga väga tihedat läbikäimist," meenutas välisminister. "Me lootsime, et mida rohkem me suhtleme, seda rohkem muutub Hiina liberaalse demokraatiaga riigiks. Selliseks, nagu meie Ameerika Ühendriikides oleme. Nii ei juhtunud ja te kõik teate seda," kirjutab Washington Times.
"On juhtunud hoopis nii, et Xi Jinpingi valitsuse ajal on riik hakanud liikuma täpselt vastupidises suunas. Seal on rohkem repressioone, rohkem ebaõiglast konkurentsi, rohkem kiskjalikku majanduskäitumist ja kõige tipuks on riigi sõjavägi muutunud hulga agressiivsemaks," rääkis riigisekretär.
Oma kõnes kirjeldas Pompeo, kuidas ta kutsuti hiljuti ühele USA kuberneride ja Hiina valitsust esindava Hiina Rahva Välisriikide Sõpruse Ühendus nimelise grupi kohtumisele, mille kohta väideti, et see "eriline võimalus kokkulepete sõlmimiseks".
"Esmapilgul kõlab selline kutse üpris süütuna," rääkis Pompeo. "Mida aga kutsel ei kirjutatud, on see, et viidatud ühenduse näol on tegemist Hiina Kommunistliku Partei välisriikide mõjutamise agentuuri, Ühinenud Töörinde Osakond (United Front Work Department), avaliku poolega."
Ühinenud Töörinde Osakond on Hiina Kommunistliku Partei luureagentuur, mis tegeleb välismaiste mõjutamisoperatsioonidega.
Välisministri sõnul on ta nimetatud agentuuri tegevusega tuttav ajast kui ta oli Luure Keskagentuuri (CIA) juht. Hiinlased otsivad sidemeid Ameerika Ühendriikide ametiisikutega või ärijuhtidega lubades nende osariikidesse investeerida. Investeeringuid pakutakse kas pensionifondidesse või rahvusliku julgeoleku seisukohalt olulistesse tööstusharudesse.
Need ohud ei ole ainult hüpoteetilised," rääkis ta. "Need on vägagi reaalsed ja mõjutavad märkimisväärselt Ameerika välispoliitikat."
Hiina diplomaadid tegelevad sihikindlalt ka madalama tasandi kohalike omavalitsuste manipuleerimisega, et need ei toetaks Taiwanit ega selle esindajaid.
Ühel juhul saatis näiteks New Yorki Hiina peakonsul osariigi peaassamblee spiikerile kirja, milles soovitas "hoiduda igasugustest ametlikest sidemetest Taiwaniga, sealhulgas õnnitlussõnumite saatmisest valimised võitnud rahvaesindajatele ja mõne olulise seaduse vastuvõtmise äramärkimisest. Paluti mitte saata ametissevannutamse tseremooniatele oma esindajaid ja soovitati mitte kutsuda Taiwani esindajaid Ameerika Ühendriikidesse."
"See ei ole ainult ühekordne juhtum. Sedasi tehakse üle kogu meie riigi," viitas Pompeo, tuues jõhkramate üleastujatena välja New Yorki, Illinoisi, Texase ja California Hiina konsulaadid.
Teine näide on selline, kus Hiina konsulaadi ametnikud maksid üliõpilastele selle eest, et need protesteeriksid Dalai laama loengu vastu.
Missisipi vabariiklasest kuberner Phil Bryant sai ühelt Houstonis resideeruvalt Hiina diplomaadilt kirja, milles hoiatati, et juhul kui kuberner reisib Taiwanile, katkestab Peking osariiki investeerimise. "Kuid Phil läks sellegi poolest," teatas Pompeo.
Pompeo sõnul üritavad Kommunistliku partei ametnikud luua sidemeid koolide ja kohalike poliitikutega läbi sõsarlinnade programmi.
Sellisteks mõjuprogrammideks on veel Hiina "Tuhande talendi" nimeline spetsialistide ja teadlaste värbamise algatus ning Konfutsiuse Instituudid. Esimese programmi kaudu üritatakse ligi pääseda tipptehnoloogiale ja instituudid levitavad üli- ning muudes koolides hiina propagandat, mõjutades neid Hiinale sobivas vaimus.
Hiljuti esitati kriminaalsüüdistus hulga Kansase-, Virginia Tehnika- ja Harvrdi Ülikooli professorite vastu, kes töötasid salaja Hiina kasuks. Texase A&M Ülikooli uurimine paljastas rohkem kui sada Hiina värbamiskavade heaks tegutsevat haridustöötajat.
Pompeo juhtis ka tähelepanu, et kui Hiina kasutab igal viisil ära Ameerika vabadusi, siis ameeriklastel sarnane ligipääs Hiina ülikoolidele ja ametiasutustele puudub.
"President [Donald] Trump on rääkinud kahepoolsest kaubandusest. Samas kõik meie suhted peaksid olema kahepoolsed. Täna on neil meie süsteemile vaba ligipääs, kuid meil nende süsteemile see puudub," rääkis välisminister.
Puudutades Hiina investeeringuid Ameerika Ühendriikide riiklikesse pensionifondidesse tõi Pompeo näiteks Florida Pensionisüsteemi, mis investeeris jälgimisseadmeid tootvasse Hiina ettevõttesse, mis on seotud miljoni moslemi represseerimisega.
"California pensionifond, mis on meie riigi suurim omataoline, on investeerinud ettevõtetesse, mis varustavad Hiina Rahvavabastusarmeed ja mis seab nii meie sõdurid, meremehed, lendurid ning merejalaväelased ohtu," rääkis Pompeo.
Washingtoni piirkonnas juhtis Pompeo tähelepanu, et Hiinas valmistatud ühistranspordikaardid võivad kujutada küberohtu.
Tema sõnul on föderaalvalitsus karmistanud USA osariikidesse investeerida soovivate Hiina ettevõtete järelvalvet ja Hiina valitsuse kasuks töötavate teadlaste viisad on lõpetatud.
Ameerika Ühendriigid on viimasel ajal avaldanud oma partnerriikidele survet, et need ei teeks koostööd Hiina tehnoloogiaettevõtte Huaweiga, kuna kahtlustab seda Hiina valitsuse kasuks nuhkimises.
Eestis tegutseb Konfutsiuse Instituut Tallinna Ülikooli juures ja selle vahendusel õpetatakse hiina keelt ning kultuuri peale ülikoolide veel paljudes tavakoolides.