Pieter Huys: Kirurg eemaldab lolluse kivi, 1561 Pilt: Wellcome Library

Ameerika Ühendriikide Riikliku Luuredirektori ameti juurde loodi uus ametkond, mis koordineerib kõigi riiklike ja mitte-riiklike väärteabega võitlevate intstitutsioonide tegevust.

4. mail Ameerika Ühendriikide senati ees aru andes teatas riigi luuredirektor (Director of National Intelligence) Avril Haines, et asutatud on Välismaise Pahaloomulise Teabe Keskus (Foreign Malign Influence Center; FMIC). FMIC hakkab koordineerima USA kaitseministeeriumi Mõjutamise ja Tajumise Haldamise Kontori (Influence and Perception Management Office; IPMO) ja veel vähemalt nelja sisejulgeolekuministeeriumi alluvuses tegutseva väärteabega võitleva institutsiooni tegevust. Hainesi sõnul hõlmab uue ameti tegevus peamiselt "meie valimisi ähvardavat välismaist mõjutustegevust, kuid samas ka väärteavet üldisemalt", vahendab Intercept

Avril Haines Foto: Wikipedia

FMIC asutati eelmise aasta 23. septembril ja selle ülesandeks on "juhtida ja toeatada kogu Ameerika Ühendriikide luurekogukonna välismaiste mõjutusoperatsioonide, nagu seda on väärteabekampaaniad jälgimist ning nendega võitlemist".

Samuti on FMICi ülesannete hulgas "Ameerika Ühedriikide avaliku arvamuse" jälgimine.

"Meie eesmärgiks on toetada Üleilmse Hõivangukeskuse (Global Engagement Center; GEC) ja teiste Ameerika Ühendriikide vastavas valdkonnas tegutsevate valitsusametite tegevust, aidates neil mõista, millised on antud valdkonna põhitegijate – Hiina, Venemaa, Iraan jne – kavatsused," rääkis Haines.

Kuigi uue ameti nimi algab sõnaga "välismaine", on kongressi poolt FMICile antud ülesannete hulgas Ameerika Ühendriikide "avaliku arvamuse" kaitsmine, mis osutab avalikkuses levivate jutupunktide jälgimisele ja vajadusel piiramisele.

Ajakirjanik Matt Taibbi kommenteeris uue ameti ülesandeid: 

"Tegemist on tsensuuriajastu kõige algelisema retoorilise nipiga: kõigepealt tuleb lärmata kui suur välismaine oht riiki ähvardab. Tekkinud ebakindlust saab järgnevalt kasutada ära nuiana, et sundida kõiki, alates kongressist kuni tehnoloogiaettevõteteni, et need nõustuksid karmimate regulatsioonide ja jälgimisega. Peale seda saab oma tähelepanu suunata järk-järgult kodumaiste sihtmärkide vastu."

Jeffrey Wichman Foto: dni.gov

FMICi juhib 30-aastase kogemusega CIA agent Jeffrey Wichman ja ametis töötab kuni 12 inimest.

Toimetas Karol Kallas