Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus kaalub sõjast räsitud Gaza sektori teatud omadustega inimeste Ameerika Ühendriikidesse toomist.
Ameerika Ühendriikide mitmed riigiasutused on viimastel nädalatel arutanud Iisraeli Gaza piirkonnas elavate teatud tingimustele vastavate inimeste USA-sse toomise võimalusi. Tegemist on grupiga, kelle lähedastel pereliikmetel on USA kodakondsus või alaline elamisluba, vahendab vastavate dokumentidega tutvunud CBS News.
Ühe võimalusena nähakse aastakümnete vanuse Ameerika Ühendriikide põgenike vastuvõtmise programmi seaduse (United States Refugee Admissions Program) kasutamist. Osutatud seadusandluse kohaselt võetakse Ühendriikidesse vastu inimesed, kellel on USA-s peresidemed ja kellel on õnnestunud tungida naabruses asuvasse Egiptusesse. 1980. aastatest kehtiva seaduse alusel on seni Ameerika Ühendriikidesse pääsenud siiski suhteliselt väike arv isikuid.
Egiptus on peale Hamasi 7. oktoobril 2023. toimunud iisraeli vastaseid terrorirünnakuid, milles hukkus 1200 juuti, oma piirikindlustusi ja turvameetmeid Gaza piiril märkimisväärselt tugevdanud.
Samuti arutati USA-s elavate sugulastega inimeste otse Gazast ära toomist. Need kavad nõuavad koostööd Egiptusega, kes tänaseni on keeldunud vähegi suurema arvu Gaza inimeste riiki lubamisest.
Sobivatel inimestel, juhul kui nad läbivad vastavad meditsiinilised- ja turvaülevaatused, lubatakse lennata Ameerika Ühendriikidesse. Viimane annab sellistele inimestele alalise elamisloa ja tagab ümberasumise abi, nagu eluaseme toetus ja võimalus saada USA kodakondsus.
Eeldatakse, et sobivate ümberasujate arv on suhteliselt pisike.
Seni on Gazast riigi toel ära toodud rohkem kui 1800 Ameerika Ühendriikide kodanikku ja nende pereliiget.
Viimase kümne aasta jooksul on Ameerika Ühendriigid maailma kriisikolletest USA-sse ära toonud rohkem kui 400 000 inimest. Neist vähem kui 600 on Iisraelis elavad araablased. 2023. rahandusaastal võeti Ühendriikides ametlikult vastu 56 Iisraeli araablaste enklaavides elavat inimest. Ühtekokku saabus eelmisel rahandusaastal USA-sse üle 60 000 ametliku põgeniku, näitab riigidepartemangu statistika.
2024. rahandusaastal kavatseb USA demokraatide valitsus USA-sse lubada 125 000 ametlikku põgenikku. Alates demokraatide võimule saamisest 2021. aastal on üle USA lõunapiiri USA-sse tunginud erinevatel andmetel seitse kuni 12 miljonit ebaseaduslikku sisserändajat kogu maailmast.
Islamiriigid, mis võiksid olla Iisraeli ja Hamasi sõja jalgu jäänud inimestele põgenemiseks loogiline sihtkoht, keelduvad ühiselt nende suuremal hulgal vastuvõtmisest.
Toimetas Karol Kallas