Foto: Piqsels

Alates 2021. aasta algusest on Ameerika Ühendriikide Riiklik Teadusfond rahastanud poliitilise "väärteabe" uurimist 38,8 miljoni dollariga.

Ameerika Ühendriikide ilmavõrgu sõnavabaduse eest seisev kodanikuühendus Internetivabaduse Sihtasutus (Foundation For Freedom Online; FFO) jõudis Riikliku Teadusfondi (National Science Foundation; NSF) rahaeraldusi uurides jälile, et matemaatika, kosmoselennunduse ja insenerikunsti kõrval paistab tänase demokraatide valitsuse huvi keskpunktis olevat tsensuuriteadus.    

Esmalt tuvastati, et kaks ülikooli, kes tegid 2020. aasta presidendivalimisi ümbritseva teabe tsenseerimisel koostööd Sisejulgeoleku ministeeriumiga (Department of Homeland Security; DHS), said mõned kuud hiljem NSFilt kolme miljoni dollari suuruse teadusprojekti raha, mille käigus uuritakse tahtmatult ja tahtlikult levitatava (misinformation & disinformation) väärteabe vorme.

Peale osutatud rahaeraldusi hakkas FFO üle vaatama teadusfondi teisi rahaeraldusi ja avastused olid "äärmiselt häirivad".

Alates 2021. aasta algusest on NSF eraldanud sotsiaalmeedias "mis- ja disinformatsioonile vastu hakkamise" teaduse 64 projektile kokku eraldanud 31,8 miljonit dollarit. Samuti on see andnud välja sama valdkonna kaks eraldiseisvat valitsuse toetust, mille summa on seitse miljonit dollarit. Kokku tähendab see, et NSF on tsensuuriteadusele kahe aasta jooksul eraldanud 38,8 miljonit dollarit.  

Toetused jagunevad 42 kolledži ja ülikooli vahel, mille seas on nii pisikesi ja tundmatuid kui maailma parimate hulka kuuluvaid õppeasutusi.

George Washingtoni Ülikooli "Disinformatsiooni laboratooriumi" asutaja  Kate Starbird selgitab oma tegevust.

Käesoleva aasta 1. mail eraldas teadusfond Washingtoni Ülikoolile ligi 200 000 dollarit uuringule, mis kannab pealkirja "Pandeemiaaja kommunikatsioon populismi tingimustes", milles on sihikule võetud "populistlikud poliitikud", "populistlik teabevahetus" ja nelja riigi – sealhulgas USA – endised "populistlikud juhid".

Rahastuse eesmärgina nimetatakse otse "kuidas hakata vastu populistlikele narratiividele". Internetivabaduse Sihtasutus leiab, et Ameerika Ühendriikide valitsus rahastab maksumaksja rahast uuringuid, kuidas sotsiaalmeedias lämmatada poole riigi elanike arvamusi.

FFO kogutud toorandmetega, kuidas USA valitsus sõdib teaduse nime all sõnavabadusega, saab tutvuda siin.

Uuringu koostajate lõppjäreldus on:

Demokraatide võimu ajal rahastab teadusfond tegevust, mille eesmärgiks on olukorra tekitamine, et kui valitsus ei suuda enda vastu tekitada usaldust loomulikul teel, siis peab seda inimestele peale sundima "teaduse" jõul. 

2022. aastal on teadusfondi eelarve 8,8 miljardit dollarit.

Toimetas Karol Kallas