Reutersi andmetel konfiskeeris USA Fidžil 300 miljonit dollarit maksva "Amadea" nimelise jahi, väites, et see kuulub 2014. ja 2018. aastal USA poolt sanktsioonide all olevale Venemaa miljardärile Suleiman Kerimovile. Müügist saadav tulu plaanitakse annetada Ukrainale.
Venemaa miljardärile kuuluv jaht, mille USA konfiskeeris 2022. aasta mais Vene Föderatsiooni vastaste sanktsioonide jõustamise ettekäändel, maksvat USA maksumaksjale 7 miljonit dollarit aastas.
Ühendriikide valitsus tahab Amadea enampakkumisele panna ja kanda raha Ukrainale, kuid otsuse on vaidlustanud Venemaa riikliku naftafirma Rosnefti endine tegevjuht Eduard Hudainatov, kelle suhtes USA ei ole sanktsioone rakendanud.
Olukord on kummaline: Hudainatov väidab, et jaht on tegelikult tema oma, samas kui Ühendriikide valitsus süüdistab Hudaitanovit selles, et ta tegutsevat Kerimovi nimel aluse "variomanikuna".
2023. a oktoobris esitas Hudainatov föderaalsele kohtule dokumendid, milles väidab, et jaht kuulub tegelikult talle ja et seda ei tohtivat maha müüa, kuna ta ei ole USA sanktsioonide all.
Reutersi raportis väidetakse, et USA föderaalprokurörid kinnitasid omalt poolt kohtudokumentides, et 600 000 dollari suurune arve, mida USA iga kuu aluse hooldamiseks maksab, on "ülemäärane" ning see õigustab jahi oksjonile panekut.
Hudainatovi advokaadid kasutasid vaidena argumenti, et USA katse jaht maha müüa on "enneaegne" ning et nad kutsuvad kohtuasja menetlevat kohtunikku üles seda tagasi lükkama vähemasti seni kuni selgitatakse välja, kas vara arestimine on põhiseadusvastane.
USA katse müüa jaht maha on osa laiemast strateegiast rekvireerida Venemaa vara, et anda Ukraina valitsusele rohkem raha.
Siiani on USA justiitsministeerium aidanud kaasa umbes 5,4 miljoni dollari ulatuses Venemaa miljardäridelt konfiskeeritud vahendite ülekandmisele Ukrainale.
Toimetas Adrian Bachmann