Ameerika Ühendriikide veteranid. Foto: endhomelessness.org

Ameerika Ühendriikide Veteranide Ministeerium kavatseb ellu viia poliitika, mille alusel hakkab ministeerium kinni maksma veteranide "soovahetusoperatsioone".

Laupäeval, 20. juunil esines Veteranide Ministeeriumi (Department of Veterans Affairs) minister Denis McDonough Florida osariigis toimunud uhkusekuu (Pride Month) üritusel ja teatas, et "ministeerium on astumas esimesi samme, millega kaasatakse veteranide tervisekindlustuse paketti sookinnistamise operatsioonid (gender confirmation surgery)", vahendab The Gateway Pundit

McDonough sõnul aitab kallite operatsioonide eest maksmine "ülesoolistel veteranidel läbida kogu sookinnistamise protsess Veteranide ministeeriumi toetusel".

"Vaja on astuda veel mõned sammud, mis võtavad aega. Kuid me liigume metoodiliselt edasi, sest me tahame, et see oluline poliitika saaks viidud ellu viisil, mis on põhjalikult läbi mõeldud ja millega on tagatud, et teenus vastaks Veteranide ministeeriumi poolt pakutavatele tervishoiuteenuste kõrgetele standarditele," jätkas minister.

McDonough kinnitas, et "osaliselt tänu vähemuseks olemise stressile, kogevad LGBTQ+ veteranid palju kõrgemal määral vaimuhaiguseid ja enesetapumõtteid kui inimesed väljaspool nende kogukonda. Samas otsivad nad väiksema tõenäosusega tavalist abi ja seda suuresti pelgusest diskrimineerimise ees."

Veteranide ministeeriumi tervisekindlustuspakett sisaldab täna abi vaimuhaiguste korral ja hormoonteraapiat. 

Jaanuaris allkirjastas Joe Biden korralduse, millega kaotati suurem osa ülesoolisi sõjaväelasi puudutavaid piiranguid. 

"Biden usub, et sooline identiteet ei tohi olla sõjaväeteenistuse takistuseks ja Ameerika tugevus on selle mitmekesisuses. Ameerika on üle maailma tugevam kui see on kaasavam," kirjeldas toonast otsust Valge Maja pressisekretär Jen Psaki.

2016. aasta mõtekoja RAND uuringus hinnati, et Ameerika Ühendriikide sõjajõudude aktiivses teenistuses on 1320 kuni 6630  ja reservis 830 kuni 4160 "transsoolist" inimest.

2020. aastal oli Ameerika Ühendriikides 37 252 kodutut veterani.

"Soo kinnistamine" maksab Ameerika Ühendriikides keskmiselt 25 000 dollarit ja ülevalt 8000–10 000 dollarit.

Toimetas Karol Kallas