USA föderaalvalitsuse kongressihoone Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide Kongress kutsus kokku föderaalse riigibürokraatia relvana kasutamist ja Covidi pandeemia tekkimist või tekitamist uurivad komisjonid.

Mõlemad komisjonid moodustati kongressi justiitskomisjoni juurde. Föderaalvalitsuse relvana kasutamise alamkomitee (Subcommittee on the Weaponization of the Federal Government) loomise otsus langetati 10. jaanuaril. Koroonaviiruse pandeemia alamkomitee (Subcommittee on the Coronavirus Pandemic)  kutsuti vabariiklaste enamusega Kongressi poolt kokku uuesti, kuna demokraadid lõpetasid esimese sama nimega komisjoni tegevuse möödunud detsembris. 

Kongressi vabariiklasest spiiker Kevin McCarthy tegi 24. jaanuaril teatavaks mõlema komisjoni vabariiklasest liikmed. 

Föderaalvalitsuse relvana kasutamise alamkomiteed hakkab juhtima Ohio osariigist pärit vabariiklane Jim Jordan.

Koroonaviiruse pandeemia alamkomiteed hakkab juhtima samast osariigist pärit vabariiklane Brad Wenstrup.  

Komiteede demokraatidest liikmeid pole veel demokraatide fraktsiooni juhi Hakeem Jeffriesi poolt teatavaks tehtud.

McCarthy teatas liikmete teatavaks tegemise saateks:

"Valitsusel on kohustus Ameerika Ühendriikide inimesi teenida, mitte neid jahtida. Kahjuks me nägime demokraatide ainsa parteina Washingtonis võimutsemise ajal ohtlikku mustrit, kuidas valitsust kasutati ära poliitiliste vastaste ründamiseks, kui samal ajal nad (valitsusasutused) eirasid oma kõige tähtsamaid kohustusi. 118. kongress tähistab selle institutsiooni uut algust. Vabariiklaste valitsuskava põhineb läbipaistvusel, vastutusel ja lahenduste pakkumisel. Viidatud alamkomiteede liikmed tegutsevad selle nimel, et peatada föderaalvalitsuse relvana kasutamine ja saada teada Covidi algpõhjused ning mida kujutasid endast [USA] valitsuse [poolt rahastatud SARS-CoV-2] viiruse võimendamise uuringud, mis aitasid pandeemiale kaasa." 

Föderaalvalitsuse relvana kasutamise alamkomitees on 12 ja koroonaviiruse pandeemia alamkomitees 9 vabariiklasest liiget. Demokraate saab mõlemas komitees olema mõne inimese võrra vähem.

Kriitikute sõnul esimese hooga väga põrutavaid tulemusi neist komisjonidest oodata ei tasu, kuna suurem osa komisjonide vabariiklastest liikmed on ühispartei vabariiklased – nõndanimetatud RINOd ehk vabariiklased ainult nime poolest – kes on eelkõige huvitatud president Donald Trumpi eelse aja status quo taastamisest. Küll aga saab konservatiivsetes uudistekanalites suure tõenäosusega lugeda ja kuulda ohtralt põnevaid, demokraatide ja süvariigi sigadusi paljastavaid materjale.

Toimetas Karol Kallas