Kirurgiline operatsioon. Foto: Bigstockphoto

Kaks Ameerika Ühendriikide haiglavõrku Cleveland Clinic ja University Hospitals andsid teada, et ei kavatse tulevikus teostada organi siirded enne kui organidoonor ja vastuvõtja on saanud COVID-19 vaktsiini. 

Paul Joseph Watsoni portaali poolt vahendatud uudis jõudis avalikkuse ette kõigest mõni aeg pärast seda kui Colorado Ülikooli haigla keeldus neerupuudulikkuse viiendasse faasi jõudnud naisele neeru siirdamast, kuna viimane keeldus laskma endasse vaktsiini süstida. 

"Clevelandi kliinik on võtnud vastu uued organite siirdeid puudutavad ohutusprotokollid, mis nõuavad nii organi doonorilt kui organi vastu võtjalt COVID-19 vaktsiini manustamist," deklareeris haigla avalikus pöördumises. 

Organisiirde järjekorras olevad patsiendid peavad ootama 1. novembrini, et lasta ennast ära vaktsineerida. Haiged, kes ei lase endasse vaktsiini süstida, jäetakse kõikide eelduste kohaselt haigla poolt surema. 

University Hospitals Organisiirete Instituut väljastas analoogse teadaande, kinnitades, et haigla hakkab tulevikus kõikidelt oma patsientidelt nõudma COVID-19 vaktsineerituse sertifikaati. 

Tendentsid viitavad sellele, et vaktsiinide süstimisest tehakse peagi tervishoiuteenustest osa saamise eeltingimus ning tulevikus seostatakse tervisehoiuteenuste pälvimise eelduseks ilmselt ka "sotsiaalse krediidi" skoor, mida langetavad erinevad "valemõtlemise" episoodid. 

Hiljuti jõustus Ühendkuningriigi riiklikes haiglates kord, mille kohaselt on haigla personalil õigus tagasi lükata "seksistlike", "homofoobseid" või "rassistlikke" vaateid omavate patsientide abipalved.

Toimetas Markus Järvi