Illustratsioon: Bigstockphoto.com

USAs on sündimus langenud rekordmadalale tasemele, kuna üha enam naisi otsustab pere loomise asemel hoopis karjääri kasuks. Samas on aga depressioon ja ärevushäired eelkõige naiste seas tõusuteel, vahendab Summit News.

Ameerika Ühendriikide Tervishoiu- ja Teenindusministeeriumi alla kuuluva Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse andmetel on USA sündimus nüüdseks langenud kõigest 1,7 lapseni naise kohta, mis kõige madalam sündimuskordaja riigi ajaloos.

Summaarne sündimuskordaja langes alla rahvastiku taastootmiseks vajaliku määra (2,1 last naise kohta) 2008. aastal ning on sellest alates iga aastaga järjest kahanenud.

Elussündide arv langes USAs eelmisel aastal aga 3,8 miljonini, mis on kõige madalam näitaja 32 aasta jooksul. Elussündide vähenemises nähakse süüd langenud sündimuskordajal ning naiste soovil pühenduda pere loomise asemel oma karjäärile.

Sündimus on langenud peaaegu kõikides vanuserühmades, vaid 35–44-aastaste naiste seas on see mõnevõrra kasvanud. Kõige drastilisemalt on see kahanenud aga 15–19-aastaste teismeliste seas, kukkudes 1991. aastaga võrreldes tervelt 72%.

"Kuigi sündide arv 2018. aastal oli 32 aasta madalaim, on summaarne sündimuskordaja langenud aga rekordmadalale," nentis aruande peamine koostaja Brady Hamilton.

"See on tõesti tähelepanuväärne, midagi sellist pole me viimase sajandi jooksul näinud," kommenteeris sündimuse langustrendi ka Notre Dame'i ülikooli majandusprofessor Kasey Buckles. "Kokkuvõttes: sündimuse langus sai alguse 2008. aastal ning see ei näita aeglustumise märke," kirjutas ta Twitteris.

Samas on aga Maailma Terviseorganisatsiooni kohaselt vahemikus 2005 kuni 2015 suurenenud depressiooni ja ärevushäirete all kannatavate inimeste arv vastavalt 18,4 ja 14,9 protsenti — seejuures puudutavad mõlemad vaimsed häired oluliselt enam just naisi.

Toimetas Martin Vaher