Donald Trumpi ja Hillary Clintoni debatt 9.10.2016. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide justiitsministeeriumi erinõunik John Durham, kes uurib Venemaa "sekkumist" 2016. aasta USA presidendivalimistesse, avaldas demokraatide jaoks põrmustava leiu: Hillary Clintoni kampaania luuras Donald Trumpi järele nii presidendikampaania ajal kui Valges Majas ja Barack Obama oli sellest tegevusest teadlik.

Clintoni valimiskampaania maksis ühele tehnoloogiafirmale raha, et see tungiks valimiskampaania ajal Trumpi New Yorki Trump Toweris asuvatesse ja hiljem Valge Maja serveritesse, vahendab Mail Online

Erinõunik Durham esitas reedel kohtule süüdistuse juristi Michael Sussmani vastu, kes korraldas Clintoni kampaania tellimusel Trumpi jälgimise. Süüdistuse kohaselt oli elektroonilise jälitamise eesmärgiks Trumpi mustamine, üritades leida tema sidemeid Venemaaga, mida süüdistati sekkumises 2016. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimistesse.

Durham määrati Ühendriikide Justiitsministeeriumi erinõuniku ametisse justiitsministri William Barri poolt 2020. aasta oktoobris, ajal kui Trump oli president. Tema uurimine kestab tänaseni.

Durham avalikustas reedel dokumendid, mis osutavad, et Clintoni kampaania juristi Michael Sussmani jälitasid tema tegevuses mitmed huvide konfliktid ja talle anti ülesanne anda FBI uurijale valetunnistusi. Sussman süüdistusi omaks ei võta.

Endine Trumpi Venemaa sidemete uurija Kash Patel, kes tegutses Kongressi luurekomitee (House Intelligence Committee), mida juhtis vabariiklane Devin Nunes, ülesandel, kommenteeris reedel avalikustatud teavet: "Need andmed tõestavad lõplikult, et Hillary Clintoni kampaania otseselt rahastas ja tellis oma advokaadibüroo Perkins Coie juristidelt, et need korraldaksid kriminaalse ettevõtmise, mille eesmärgiks oli fabritseerida kokkupuude president Trumpi ja Venemaa vahel." 

Patel rääkis ajakirjanikele:

Durhami kohaselt sõlmiti selline kokkulepe 2016. aasta juulis, mis tähendab, et Hillary Clintoni kampaania ja tema juristid korraldasid Trumpi vastu keeruka ning koordineeritud salajase jälgimiskampaania, seda nii ajal kui ta oli presidendikandidaat kui hiljem Ameerika Ühendriikide president. Trumpi jälgimisega samal ajal üritati avalikkusele tõesena maha müüa Christopher Steele'i "toimiku" võltsingut."  

Sussmani vastu esitatud süüdistus kirjeldab üksikasjaliselt, kuidas kaks kuud enne presidendivalimisi, 2016. aasta septembris, kinnitas ta FBI uurijale James Bakerile, et ta ei tööta "ühegi kliendi heaks", kui talle näidati dokumenete, mis väidetavalt osutasid "salajasele suhtluskanalile" Trumpi organisatsiooni ja Venemaa suurima ning Kremliga seotud erapanga Alfa Bank vahel. 

Durhami avalikustatud uurimistulemustest tuleb välja, kuidas Sussman "kogus kokku ja andis FBIle edasi süüdistused, esindades vähemalt kahte konkreetset klienti, kelle seas on tehnoloogiaettevõtte juht (Tech Executive 1), kelle nimi on Rodney Joffe, kes juhtis ühte USA tehnoloogiaettevõtet (Internet Company 1) ja Clintoni kampaaniat. 

Sussmani enda raamatupidamine näitab, et ta esitas "korduvalt Clintoni kampaaniale oma töö eest Venemaa Pank-1 (Russian Bank-1) teemal arveid".

Samuti näitavad Durhami dokumendid, et Sussman ja tehnoloogiaettevõtte juht (Joffe) kohtusid kolmanda juristiga, kes töötas Clintoni kampaania nõunikuna ning kelle nimeks on Marc Elias Perkins Coie advokaadibüroost.

Lisaks paljastatakse, kuidas Joffe ja Sussman tegid Clintoni kampaania juhiste alusel koostööd, et "koguda väidetavaid andmeid ja juhiseid (white papers)", ehk teavet, mis seoks Trumpi Venemaaga.  

Durham kirjeldab samuti, kuidas Tech Executive-1 rääkis, et ta üritab meeldida teatud VIPidele, mis on viide Clintoni kampaaniale.  

Laupäeval üllitas president Trump Durhami paljastuste kohta avalduse, milles seisab:

Durhami ettekandes on esitatud vastuvaidlematu tõestus, et minu kampaaniat ja presidendiametit jälgiti salaja inimeste poolt, kellele maksis selle eest raha Hillary Clintoni kampaania ja mille eesmärgiks oli panna kokku täielikult fabritseeritud seos Venemaaga.

Tegemist on skandaaliga, mille ulatus on suurem kui Watergate'il ja nende, kes on sellega seotud, kes teadsid sellisest luureoperatsioonist, osaks peab saama kriminaaluurimine.  

Mõnel jõulisemal perioodil meie riigi ajaloos oleks selliseid kuritegusid karistatud surmanuhtlusega.

Neile, kes on kõnealuse tegevuse tõttu saanud kannatada, peaks maksma kahjutasu.

"Ma olen kuulnud, et palju huvitavat on veel tulemas," lisas Trump hiljem.

Durham selgitab, et tulevasel Sussmani kohtuistungil tõestab valitsus, kuidas Joffel oli võimalus jälgida, mis internetilehekülgi avati Trump Toweris üldiselt, Trumpi korteris ja Valges Majas. 

Durham viitab, et Joffe ettevõte vastutas Valge Maja ja presidendi kontori serverite hooldamise eest. 

Tech Executive-1 ja tema kaasosalised kuritarvitasid seda hoolduslepingut ja kaevasid presidendi kontori (Executive Office of the President) DNS liikluse- ja muid andmeid, mille eesmärgiks oli jõuda jälile Donald Trumpi mustavale teabele.

Joffet hetkel milleski ei süüdistata.

Sussman pani kokku "kahtlaste andemete" nimekirja, milles olid igat laadi internetileheküljed, sealhulgas ühe Venemaa mobiilsideettevõtte oma ja seejärel teatas, et Trump ning tema lähikondsed kasutavad "Valge Maja lähistel ja teistes kohtades harvaesinevaid, Venemaal valmistatud mobiiltelefone".

Durhami dokumentidest selgub samuti, et Trumpi tegevust hakati jälgima juba 2014. aastal, ajal kui ametis oli veel Barack Obama.

Konservatiivse võimude läbipaistvust taotleva mõttekoja Judical Watch juhi Tom Fittoni sõnul:

Obama, Biden, Clinton, Susan Rice, Demokraatide Rahvuskomitee (DNC), James Clapper, John Kerry, Andrew McCabe, John Brennan, James Comey, Loretta Lynch, Peter Strzok ja paljud teised tuleb anda uurimise alla seoses kuritegudega Donald Trumpi vastu. 

Toimetas Karol Kallas