Käesoleva augustis ilmunud teadusuuringus osutatakse ohule, et teabeaeg muudab inimesed rumalamaks ja koos tehnoloogia arenguga üritatakse inimesi üha enam varjatud viisidel mõjutada ning ära kasutada.
Teadusajakirjas Current Opinion in Psychology (Psühholoogia tänased arvamused) ilmunud uuringus "Klikid ja trikid: ilmavõrgu veenmise nõiakunst" selgitatakse, et kui võrgukeskkondades toimuv nügimine, mille hulka kuuluvad näiteks vaikimisi valikud, hõõrdumine ja [käitumise] tugevdamine, pole läbipaistev, valikuline ega inimestele kasulik, siis saavad selle meetoditest "tumedad mustrid".
Uuringus on osutatud "tumedad mustrid" koondatud akronüümi FORCES alla (Frame, Obstruct, Ruse, Compel, Entangle, Seduce; raamistamine, takistamine, tembutamine, nõustuma sundimine, sisse mässimine, võrgutamine).
Samuti kasutatakse sotsiaalmeedia sisu levitamiseks ära psühholoogilisi põhimõtteid nagu negatiivne kallutatus (inimesi huvitavad rohkem "halvad" uudised), uudishimu lõhe ja ladusus.
Veelgi varjatumate nõusoleku tootmise strateegiate seast leiab astroturfimise, meta-nügimise (inimesi mõjutatakse kaudselt, nt suunamudijate abil) ja [ideoloogilise] kaitsepookimise vaenulike ideede vastu.
Kõikide osutatud nügimise tehnikate jõudlus ähvardab tehnoloogiliste edusammude tõttu, nagu näiteks ennustavad algoritmid, generatiivne tehisaru ja virtuaalne reaalsus, märgatavalt suureneda.
Digitaalset nügimist võib kasutada ära altruistlikel eesmärkidel, kuid inimeste käitumisse sekkumisel on parimal juhul üpris vastuolulised tulemid.
"Inimesed on "kaemuse õnnetused" (cognitive misers), kelle teadlik(u) aju võimekus on piiratud ja kes igapäevaste otsuste langetamises toetuvad tunnetele ning heuristikale (mõtlemisprotsessi otseteedele)," jätkatakse uuringus.
"Kõikjalolev teabeaeg muudab inimesed lihtsameelsemateks, see tingib isegi vajaduse järjest väiksema hulga mõttetöö järele, kuna viimase rolli täidab "tark mees taskus". Lisaks põhjustab tehnoloogia areng segadust tunnete maailmas."
Inimesi, kes suudavad internetis toimuva mõjutamise läbi näha, pole palju ja nendegi vaimne tervis võib olla ohus. Neil põhjustel on oluline kodanike otsuste langetamist mõjutavad strateegiad (nügimised), neid liigutavad tehnoloogilised arengud ja nende abil] ilmavõrgus levitatavad ideed katalogiseerida.
Toimetas Karol Kallas