Ivermektiini pakend Brasiilia apteegis. Foto: Bigstockphoto

Peruus läbi viidud uuring näitab, et Covid-19 ajal ivermektiini manustamine vähendas liigsurmasid 74 protsenti. 

Eelretsenseeritud teadusajakirjas "Cureus Journal of Medical Science" avaldatud ökoloogiline uuring (ecological study) tuvastas, et Peruus leidis Covidi ajal aset tahtmatu inimkatse, kui Peruu valitsus kiitis heaks ivermektiini (IVM) kasutamise, vahendab Slay News.

Uuringus tuvastati, et Peruu kümnes osariigis vähenes liigsuremus 30 päeva jooksul 74 protsenti, kui inimestele hakati peale suurt Covidi liigsurmade lainet manustama ivermektiini.

Võrreldes kõigi Peruu 25 osariigi 2020. aasta nelja kuu andmeid, leiti, et liigsurmade vähenemine on lähedases seoses ivermektiini kasutamisega.

Kogu riigis vähenes liigsuremus 14 korda, kui ivermektiin muutus kõigile vabalt kättesaadavaks.

Kui valitsus taas ivermektiini ära keelas, siis kahe kuu jooksul peale sellist otsust täheldati liigsurmade arvu 13-kordset kasvu.

Teadusuuringus kasutatud andmestik kattub Maailma Terviseorganisatsiooni andmestikuga.

Teadlased arvavad, et IVMil on võime siduda SARS-CoV-2 viiruse ogavalku, mis piirab selle surmavust ja nakatamisvõimet. 

Peruu terviseministeerium kiitis ivermektiini kasutamise heaks 2020. aasta 8. mail ja ivermektiini laiali jagamine tehti ülesandeks sõjaväele.

Liigsurmade arvutamiseks võeti aluseks sama aasta jaanuari ja veebruari 60-aastaste ja vanemate inimeste suremus. 

2020. aasta maiks oli suremus, võrreldes jaanuari ja veebruariga, riigis suurenenud rohkem kui kaks korda.

Kui peale ivermektiini jagamise algust võrreldi erinevate osariikide andmeid, siis 10 osariigis, milles jagati kõige enam IVMi, vähenes liigsurmade arv 30 päeva jooksul 74 protsenti ja 45 päeva jooksul 86 protsenti. 

14 osariigis, milles IVMi jagati kohalikul tasandil, langes liigsurmade määr 30 päeva jooksul 53 protsenti ja 45 päeva jooksul 70 protsenti. 

Teadlaste sõnul võib nii positiivsete tulemuste taga olla asjaolu, et IVM nii ravib kui aitab ennetada Covidit.

Samasuguseid IVM tõhususe tulemusi on täheldatud India Uttar Pradeshi osariigis. Seal jagas valitsus 97 941 külas inimestele ravimte komplekte, millesse kuulusid ivermektiin, doksütsükliin, tsink, vitamiinid C ja D3 ning paratsetamool.

Peale ravimte jagamise programmi algust vähenes Covidi surmade liikuv keskmine Uttar Pradeshis 97 protsenti. 

Kui Covidi surmade arv miljoni inimese kohta alates 7. juulist 2021 kuni 1. aprillini 2023. aastal oli  Uttar Pradeshis 4,3, siis terves Indias oli see 70,4. Ameerika Ühendriikides, kus inimesi peletati ivermektiini kasutamise juurest eemale hobustega, oli Covidi surmade arv samal ajal miljoni inimese kohta 1596,3.  

Nii Peruu kui Uttar Pradeshi andmed kinnitavad, et IVM nii ravib Covidit kui aitab seda ennetada.

Teadlased leiavad, et kuna tõestusmaterjali on piisavalt, peaks edaspidi Covidi ohu puhul kasutama ivermektiini massiliselt.

Toimetas Karol Kallas