Teisipäeval Victoria parlamendis vastu võetud seadus määrab karistused preestritele, kes ei teata võimudele neile pihitoolis teatavaks saanud laste ahistamiste juhtumitest, vahendab LifeSiteNews.
Victoria parlamendi ülemkojas vastu võetud seadus muudab varasemat korda, mille alusel ei olnud sakramentaalset pihti vastu võtvad vaimulikud kohustatud neile sellel teel teatavaks saanud kuritegudest ametivõimudele teatama.
Seadust võib pidada usuvabaduse oluliseks rikkumiseks, kuna piht on mitmetes kristlikes usuvooludes, nende hulgas katoliikluses, õigeusus, luterluses ja anglikanismis olulise tähtsusega püha toiming, millele rakendub pihisaladus. See tähendab, et vaimulik ei tohi kellelegi avaldada seda, millest ta on pihi kestel kuulnud, isegi kui pihitud on kuritegu. Pihtides räägib pihtija preestrile kõigist oma pattudest, misjärel võib preester patud kiriku autoriteedi läbi Jumala armu vahendades andestada ja seeläbi hoida ära või vähendada surmajärgset karistust.
Katoliku kirik suhtub pihisakramendi murdmisesse väga rangelt, vastavalt kanoonilise õiguse koodeksi paragrahvile 983 ekskommunikeeritakse iga preester, kes pihitud pattudest kolmandale osapoolele räägib. Ekskommunikatsioon tähendab, et preester ei või enam pühitseda Missat ja sakramente ega ka sakramente vastu võtta.
Victoria osariigi pea Daniel Andrews, kes on väidetavalt praktiseeriv katoliiklane, ütles seaduse välja kuulutamist kommenteerides, et oluline on saata sõnum kõigile, ka Roomale. "Ma olen teinud väga selgeks, et meie osariigi seadused kirjutatakse Victoria parlamendis, mitte Roomas ja kõigile seaduse rikkujatele määratakse tõsised karistused," ütles ta.
Katoliku kirik on mõista andnud, et preestrid oleksid sunnitud seadust rikkuma. Melbourne'i peapiiskop Peter Comensoli on väljendanud valmisolekut vajadusel vangi minna. Küsimuse peale, kas preestrid keelduvad politseid teavitamist, vastas tuntud kohalik preester isa Bob Maquire: "Ma eeldan küll. Teoorias nad peavad."
Ka mitmed teised Austraalia osariigid on kohustusliku teavitamise seadused juba vastu võtnud või plaanivad seda teha.
Koostas Oto Tuul