Jacinda Ardern käesoleva aasta 19. aprillil Singapuris. Foto: Scanpix

Uus-Meremaa peaministri Jacinda Ardeni ülikarmid Covid-19 piirangud ja antud teemal pidev näägutamine on loonud olukorra, kus inimesed tuhandete kaupa saareriigist lahkuvad.

Olukorrale, et inimesed põgenevad Ardeni eest riigist minema, juhtis tähelepanu Uus-Meremaa poliitik, Act Party (Tegutse Partei) juht David Seymour. Riik vabastas riigi suurematest koroonapiirangutest veebruaris ja lubas oma kodanikel taas riigist lahkuda, vahendab GB News.

Samuti tohivad taas riiki külastada 60 riigi vaktsineeritud ja negatiivse Covid-19 testiga kodanikud, millel on Uus-Meremaaga viisavabadus ilma, et nad peaksid lisaks oma raha eest istuma kümme päeva riigi karantiinihotellis. Covidi test tuleb teha nii enne reisile asumist kui riiki saabudes.

Kui turistid hakkavad tasapisi Uus-Meremaale tagasi tulema, siis riigi kodanikud ise kasutavad kätte antud vabadust massiliselt riigist põgenemiseks.

Valitsusametnike hinnangul kavatseb selle aasta jooksul riigist lahkuda 50 000 inimest. 

Seymouri sõnul on Ardeni ja selle valitsuse poliitika põhjustanud Uus-Meremaa inimeste seas sellise meeleheitetaseme, mida pole pikka aega nähtud ning tema sõnul on Ardern ise Covidi ees hirmul, kuid soovib samal ajal kõiki kontrollida. 

Ta kinnitab: "Ärge uskuge neid kiidusõnu, mida tema kohta räägitakse. Igaüks oskab kuskil kaugel meres asuva saare lukku panna. Keeruline osa on see, kuidas muu maailmaga taas ühineda ja oma eluviisid taastada."

"Selles vallas on Jacinda Ardeni valitsus läbi kukkunud. Tragikoomiliselt juhtus, et kuna tema partner nakatus Covidisse, siis peab ta vastavalt ise enda kehtestatud reeglitele ennast eraldama ja jääma kõrvale parlamendi tööst. Seda vaatamata isegi asjaolule, et ta andis negatiivse testi," jätkas Act Party juht.

Seymouri sõnul liigub riik vales suunas ja kiwid (Uus-Meremaalaste nimetus) üritavad meeleheitlikult maailmaga taas suhted jalule seada.

"Uus-Meremaal on Covidi-piirangute jääknähud, mida näitab paljudele riikidele sarnaselt elukalliduse kasv. Mis siin aga on erinev, siis see on näägutamisest ja jätkuvatest piirangutest johtuv meeleheide, samal ajal kui muu maailm liigub edasi," kirjeldas poliitik olukorda oma riigis. 

"Üle kümne aasta me kuuleme taas väljendit "ajude väljavool" ja haiglad kurdavad, et medõed lahkuvad töölt. See kõik on masendav, kuna kõik võiks olla palju paremini."

Act Party leader David Seymour
UUs-Meremaa Act Party juht David Seymour Pilt: Wikipedia

Menuka Ühendkuningriigis elavate Uus-Meremaalaste sotsiaalmeedia grupi "Kiwis in London" (Kiwid Londonis) kõneisik rääkis ajakirjanikele, et Uus-Meremaalaste hulk, kes soovivad Ühendkuningriiki kolida, on kasvanud.

"Valitsuse rangelt kontrollitud narratiiv, mida toetas Uus-Meremaa ajaloos enneolematu hulk riigi palgal olevaid ajuväänajaid (spin doctors) ja konsultante, on kaasa toonud olukorra, kus paljud Uus-Meremaalased arvavad, tänu igapäevasele ajupesule, et nende riigi koroonameetmed olid maailma parimad ja igal pool mujal maailmas on ohtlik olla," rääkis grupi esindaja. 

"Inimestel on sellisest kontrollivast narratiivist, millega käis viimase kahe aasta jooksul veel kaasas hirmutamiskampaania, kõrini ja nad on sellest kõigest väsinud." 

Ardern ei näe inimeste lahkumises probleemi ja tema sõnul on see nende riigi ajaloos tavaline, et inimesed kolivad elama mere taha ning mõne aja pärast tulevad uute oskustega tagasi.

Uus-Meremaa Covid-19 piirangud olid ühed maailma düstoopilisemad ja George Orwell leidis oma düstoopiaraamatus "1984" peategelase suhtumise kaudu: "Winstonile olid vastumeelsed peaaegu kõik naised, eriti aga noored ning nägusad. Just naised, ja eeskätt noored naised, olid Partei kõige fanaatilisemad pooldajad, loosungineelajad, vabatahtlikud nuhid ja ketserluse väljanuuskijad."

Toimetas Karol Kallas