Foto: Piqsels

Mõne nädala pärast peaksid turule jõudma uued Covid-19 Omikrioni BA.5 alamtüve vastased vaktsiinid, aga neid lubatakse USAs süstida ainult inimestele, kes on teinud vähemalt kaks süsti seniseid vaktsiine.

CDC kõneisiku sõnul peab uute BA.5 vaktsiini soovijatel olema selle alla tehtud vähemalt seniste vaktsiinide esimene seeria. Tõhustusdoosid rolli ei mängi, need võivad olla tehtud ja võivad ka mitte olla, vahendab uudistekanal CNBC. 

Uue vaktsiiniversiooniga saavad ennast vaktsineerida kõik üle 12-aastased ameeriklased. 

Esimesena, septmebris, saab heakskiidu tõenäoliselt Pfizeri "bivalentne" vaktsiin, mis aitab tootja sõnul nii Omikroni algtüve kui BA.5 vastu.

Moderna bivalentne Omikroni vaktsiin kiidetakse heaks tõenäoliselt oktoobris ja selle eripäraks on, et see on esialgu ette nähtud üle 18-aastastele vaktsineeritud inimestele.

Defitsiidi korral vaktsineeritakse esmalt ära riskigruppidesse kuuluvad inimesed, nagu näiteks vanemaealised ja kahjustatud immuunsüsteemiga isikud.

Terviseametnike, sealhulgas Anthony Fauci, sõnul tagab uus vaktsiin seni parima kaitse BA.5 alamtüve vastu.

"Kui inimesed ennast ei vaktsineeri, siis ei saa nad tõhustusdoose ja nii tekivad neil probleemid," rääkis Fauci käesoleva kuu alguses ajakirjanikele. 

Ametnike sõnul peaksid uued vaktsiinid aitama raske haigestumise vastu vähemalt neli kuud ja tegemist on Covid-19 vaktsiinide olulise ülendusega.

Kommentaatorid on juhtinud tähelepanu, et "parema" vaktsiini saamiseks tuleb ära teha kehvema vaktsiini seeria, milline nõudmine pole eriti loogiline.

Toimetas Karol Kallas