Foto: Piqsels

Seoses Ukraina sõjast tingitud põgenikekriisiga võib Poola kasutada force majeure'i klauslit ning pääseda Covid-19 vaktsiinide ostmisest. Esimesena võetakse sihikule Pfizer ja Euroopa Komisjoni sõlmitud kollektiivsed vaktsiiniostulepingud.

Poola terviseminister Adam Niedzielski teatas, et Poola ei vaja, ega ole nõus enam maksma Euroopa Liidu ühishankega reserveeritud Pfizeri Covid-19 vaktsiinide eest. Selline otsus toob tõenäoliselt kaasa kohtulahingu ühe maailma suurima ravimiettevõttega, vahendab uudisteportaal ReMix.  

Niedzielski sõnul on riigil õnnestunud ära anda või müüa 30 miljonit üleliigset vaktsiinidoosi. Ministri kinnitusel on riigil varuks 25 miljonit doosi Covid-19 vaktsiine ja tellitud on 67–70 miljonit doosi. 

Poola on palunud, et tellimuse tarnimisega kas viivitataks ja lubataks maksta peale vaktsiinide tarnimist, kuid seni pole ei Euroopa Komisjon, ega Pfizer selle palvega nõustunud.

Vaktsiinilepingud kujutavad Poola riigieelarvele märkimisväärset koormat ja riik ei taha vaktsiinide eest ette maksta. Seda eriti ajal kui riigile on Ukraina sõja tõttu vallandunud põgenikekriisi pärast kaela langenud märkimisväärsed kulutused. Poola on palunud, et Euroopa Komisjon aitaks riigil tulla toime nii põgenike tervise- kui muude muredega, kuid seni pole Komisjon Poolale vastu tulnud.  

Terviseministri sõnul kasutab Poola nii Komisjoni kui Pfizeri vastu lepingu force majeure klauslit, millega üritab peatada vaktsiinide tarnimise ja vabaneda kohustusest nende eest maksta. Vääramatu jõu klausel lubab lepingupooltel loobuda oma lepingus võetud kohustuste täitmisest kui toimub mingi eriline sündmus, mille tagajärgi osapooled ei kontrolli.    

Pfizer on esimene ravimiettevõte, mille vaktsiinidest üritab Poola vääramatu jõu ettekäändel pääseda. Mitmete allikate sõnul loobub riik samal ettekäändel peatselt ka teiste vaktsiinitootjate Covid-19 seerumitest.

Toimetas Karol Kallas