Vabariigi Valimiskomisjoni hoone Foto: Markus Järvi

Vabariigi Valimiskomisjon saatis justiitsministeeriumile põhjaliku arvamuse nn m-hääletuse eelnõu osa, millega tahab valitsus viia sisse võimaluse hääletada valimistel nutitelefoniga. Komisjon m-hääletamist sellisel kujul ei toeta.

Vabariigi Valimiskomisjon (VV) märgib, et nutiseadmega hääletamine sisaldab mitmeid riske: „Need riskid võivad kahjustada nii valimiste salajasust kui läbipaistvust (vaadeldavust) ja seeläbi usaldusväärsust." Kui praegu kompileerib valijarakenduse valimiskomisjon ning avalikustab selle koos kontrollsummaga valimiste veebilehel, siis nutiseadmega hääletamisel toimub valijarakenduse kompileerimine ja avaldamine mobiilsete operatsioonisüsteemide rakenduste poodide vahendusel. Kirjas osutatakse, et „riigi valimisteenistus ei ole mobiilvalijarakenduse kompileerija ega avaldaja, samuti puuduvad meetodid mobiilvalijarakenduse autentsuse ja terviklikkuse tuvastamiseks või on need keerulised. Kompileerimine toimub ilma avalikkuse juuresolekuta."

Intervjuus ERR-ile sõnas valimiskomisjoni esimees Oliver Kask, et m-hääletuse kõige probleemsem pool on see, et sisuliselt puudub kontroll valijarakenduse üle. Lisaks on küsitav asjaolu, et valijarakendus oleks suurkorporatsioonide rakendusepoodide keskkonnas, mis asuvad väljaspool Eestit ja see ei ole koht, kus vaatlejad saaksid vabalt ligi.

Ühtlasi peab Kask oluliseks, et niivõrd olulise seadusemuudatusega peaks olema nõus rõhuv enamus riigikogust, mitte ainult 51 poolthäält, kuna see on otsus, mis puudutab kõiki kodanikke väga vahetult. „Arvestades just seda, et valimistulemusi peaks toetama, usaldusväärseks ja legitiimseks pidama ikkagi väga suur osa ühiskonnast, kui mitte kogu ühiskond," ütles Kask. 

Toimetas René Allik