Tänaseni Visegradi riikides poliitiliselt mõjuka Tšehhi ekspresidendi Václav Klausi sõnul on Covid-19 kindlasti rohkem, kui lihtsalt "üks haigus" teiste seas ja seda kasutatakse teatud riikide valitsuste poolt maailma ümber tegemiseks kurjasti ära.
Tšehhi uudisteagentuurile antud intervjuus sidus Klaus, kes ise keeldub kaitsemaski kandmisest, maskid terve maailmavaatega. Tema sõnul iseloomustab "maskikandjaid inimesi", kui vaadata, mis võitlusi nad muudes valdkondades peavad, hulk teisi kindlaid omadusi, vahendab uudistekanal ReMix.
"Maskikandjad inimesed on loomulikult need, kes toetavad sisserännet, kes soovivad võimsamat Euroopa Liitu ja kiiret euro kasutusele võtmist. Ma näen nende [maskikandjate] juures veel hulka sarnaseid omadusi," rääkis Klaus. Tema sõnul näitab maskikandmine midagi inimese enesehinnangu, tema poliitilise maailmavaate ja maailmast arusaamise kohta.
Kuigi endine Tšehhi president tunnistab, et Covid-19 on suur väljakutse, siis usub ta samuti, et paljud valitsused kuritarvitavad kriisi kahtlaste sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste läbi surumiseks ära.
"Ma leian, et see peaks kõigile selge olema, et see [Covid-19] on midagi rohkem kui ainult haigus. Kuid selle haiguse kurjasti ära kasutamine ja need piirangud, mida riigid sellega seoses rakendavad, on vahend tänase maailma, sellisena nagu meie seda tunneme, muutmiseks," rääkis Klaus. Tema sõnul kirjutab ta kõigest pikemalt detsembri alguses ilmuvas raamatus.
Klaus sattus hiljuti avaliku kriitika alla, kui ta ilmus Tšehhi riigipühal 28. oktoobril ilma maskita avalikkuse ette ja rääkis inimestega, kes kuuluvad riskigruppidesse. Endise presidendi sõnul ei pea ta seda ise veaks.
"Ma teen seda programmiliselt ja tahtlikult ning kui sa teed midagi programmiliselt, siis sa ei pea seda veaks. Teiseks ma pean seda ebaväärikaks, kui ma teeksin midagi, mida paljud meie poliitikud teevad – vabandaksin," jätkas ta.
"Mul on näomaskide suhtes oma ideed. Ma pole neid ise välja mõelnud. Arstide seas on palju inimesi, kes võitlevad kirglikult nii maskide kandmise eest kui ka nende vastu," põhjendas Klaus oma käitumist.
Klausi kriitikast ei jäänud puutumata ka nõndanimetatud "R number", mis näitab viiruse leviku kiirust elanikkonna seas. Tema sõnul pole selle numbri väärtus otseselt mõõdetav.
"See on suur matemaatiline mudel, mis tugineb paljudele eeldustele ja andmestikule, mida pole võimalik mõõta ning kvantifitseerida, mis kõik on kokku väga-väga vastuoluline," väitis ekspresident.
Klausi sõnul ei peaks Tšehhi epideemiaga võitlemisel järgima teiste riikide teguviise, vaid kujundama erinevate teadusartiklite ja uuringute alusel välja oma nägemuse.
Endise Tšehhi peaministri ja presidendi sõnul tuleb enne riiklike meetmete rakendamist kaaluda otsust nõndanimetatud kompromissireegliga (trade-off rule), mis tähendab, et millegi vastu peab midagi saama.
"Kahe või enama võistleva eesmärgi oodatavad tulemused peavad olema tasakaalus," rääkis Klaus. Tema sõnul tuleb seista selle eest, et elu kaotaks võimalikult vähe inimesi ja samal ajal saaks ühiskond, majandus, riigi rahandus ja haridus võimalikult vähe häiritud. Need eesmärgid peavad olema tasakaalus. Ta lisas, et ta teeks mõned asjad teisiti kui seda on teinud tänane Tšehhi valitsus.
Klaus on olnud ka Tšehhi rahandusminister ja ametis olles pooldas ta konservatiivset rahapoliitikat. "Tänased valitsused ei loe raha enam miljardites, vaid sadades miljardites. Minu jaoks on see maailma lõpp ja mulle selline asi mitte kuidagi ei sobi," andis ta ülevaate oma suhtumisest.
Toimetas Karol Kallas