Värske rahandusminister Olaf Scholz on saatnud eurot kasutavatele "tsoonikaaslastele" Euroopa Liidus selge signaali kokkuhoidliku eelarvepoliitika jätkumisest Saksamaal.
Scholz üllatas välismaiseid vaatlejaid ettepanekuga kärpida investeeringuid, vähendada kaitsekulutusi, külmutada arenguabi fondid ning pisendada Saksamaa panust järgmisse Euroopa Liidu eelarvesse, kirjutab Daily Express.
Minister väljendas veendumust, et "majanduslikult headel aegadel on vastutustundliku eelarvepoliitika eesmärgiks vähendada võlga."
Nagu kommenteeris teemat Financial Timesi kolumnist Wolfgang Münchau, võib sakslaste lähenemine oma eelarvele "suuresti tõsta" euroala "lagunemise tõenäosust."
Münchau väitel üritab uus rahandusminister suruda eelarve ühe või enama protsendi jagu ülejääki sisemajanduse kogutoodangu (SKT) suhtes, kusjuures "selline ülejääk vabastaks [Saksamaa] pikemas perspektiivis täielikult riigivõlast," mis tema hinnangul on "sama mitte-euroopalik, kui Kreeka ülemäärased eelarvepuudujäägid" ning lükkab euroala veelgi enam tasakaalust välja.
Teatavasti kardavad paljud sakslased parasjagu plaanitavaid euroala reforme, mis muuhulgas sisaldavad ettepanekut kõigi ühisraha kasutajate riigivõlad ühte patta panna. Siis peaks Saksamaa hakkama maksma kinni vaesemate ja vastutustundetute võlgu.
Scholzi plaan eelarve plussi viia võib olla kantud eesmärgist "ühisvõlg" välistada – kuna neil endal seda enam ei oleks.
Mida adub ka Münchau: "Sellisele poliitikale on vaid üks ratsionaalne selgitus. Omaenda võlast vabanemine võimaldab lõpetada arutelu riskide jagamisest eurotsoonis."