Politsei- ja piirivalveameti (PPA) direktor Elmar Vaher ütles intervjuus Vilja Kiislerile, et politsei lähtus Tallinna meeleavalduste puhul Kaitsepolitseiameti (KAPO) ohuhinnangust, mille kohaselt varitses potentsiaalne oht Eesti põhiseaduslikule korrale, vihjates seejuures "vaenlasele" . KAPO peadirektor Arnold Sinisalu on samas öelnud, et Venemaaga seotud isikute roll polnud meeleavaldustel märgatav.
Sinisalu ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et Toompeal ja mujal kesklinnas toimunud meeleavaldustel on väga erinevate motivatsioonidega inimesi – nii politsei õiguste suurendamise kartjaid, maski- ja vaktsineerimisvastaseid kui mõnevõrra ka Venemaaga seotud isikuid ja Vene kodanikke, kelle rolli ta aga meeleavalduste korraldamises väga suureks ei pidanud. Kaitsepolitsei peadirektor lisas, et meele avaldamine on inimeste põhiseaduslik õigus ja ta ei näe selles erilist probleemi või muret, kui inimesed oma põhiseaduslikku õigust kasutavad.
Saatejuht uuris Vaherilt, kuidas on jutt ohuhinnangust kooskõlas Sinisalu väljaütlemisega. Vaheri sõnul ei saa ta ohuhinnangust detailsemalt rääkida. "Kui ma selle kõik ära räägiks, siis vastane, kes tahab halba, seda kõike kuuleks," ütles ta.
Vaher ei olnud nõus Kiisleri hinnanguga, nagu oleks politsei korraldanud jõudemonstratsiooni. "Politsei on teinud tööd nii, nagu on välja õpetatud. Kõik meeleavaldused on lubatud, sõna on jätkuvalt vaba," märkis ta, rõhutades samas vajadust kriisiolukorras kinni pidada legitiimse valitsuse poolt kehtestatud piirangutest. Vaheri hinnangul ei väärtusta hulk meeleavaldajaid riiki ja seda, et nende kätes on viiruse leviku takistamine, tuues näiteks nn "grupikallistuste" tegijad.
Muusikute kinnipidamist õigustas Vaher sellega, et nende ümber kogunes rahvast, mis tekitas viiruse leviku seisukohast ohtliku olukorra. "Eesmärk polnud võtta ära trummid ja karistada, vaid lõpetada viiruse leviku võimalikkus," ütles ta.
Vaheri sõnul on politsei fookuses neli-viis inimest, näiteks Tanel Gabtšenko, kellest osade puhul võib tema sõnul motivaatoriks olla äriline huvi olla nö "pildis". Samuti vihjas ta Venemaaga seotud isikutele. "Me näeme jätkuvalt ka neid, keda kohtasime aprilliööl ja kohtame ka 9. mail," sõnas Vaher. Tema sõnul külvavad mõned isikud paanikat, levitades jutte, nagu oleks Eestis loomisel koonduslaagrid, riik hädaohus ja Maailma Terviseorganisatsioon saatanast. Vaheri sõnul on meeleavaldusi korraldatud illegaalselt ja süüdlased võetakse vastutusele.
Politseinike nimesiltide asendamist numbritega õigustas Vaher sellega, et meeleavaldajad on aasunud konkreetseid politseinikke solvama. Mõne rämedama solvamise osas on tema sõnul algatatud ka menetlused. Vaheri sõnul pole meeleavaldustele saadetud nn "eriüksuslasi", vaid tegu on kiirreageerijatega, kes tavapäraselt töötavad politseinikena, aga on saanud täiendava väljaõppe. Vaheri sõnul oli terviseametnike kõrvale vaja politseinikke ka selleks, et viimased peksa ei saaks.
Toimetas Jaanus Vogelberg