Slovakkia peaminister Robert Fico. Foto: Scanpix

Lääneriigid on umbusklikud, ei jaga Robert Fico valitsusele enam päris kogu teavet, kirjutas 24. aprillil 2024 Slovakkia ungarikeelse päevalehe „Új Szó" internetiväljaanne.

Slovakkia eest varjatakse ennekõike Ukraina ja Venemaa kohta käivaid delikaatseid ja salajasi andmeid, teatasid seda teemat teadaolevalt esimesena kajastanud Slovakkia päevaleht „Denník M" ja Tšehhi päevaleht „Deník M" sama päeva varahommikul.

Mõlemale lehele kinnitasid Slovakkiale antavate luureandmete eelnevat filtreerimist mainitud lehtede infoallikaks olnud Kesk- ja Lääne-Euroopa riikide luureteenistuste töötajad, samuti vähemalt üks kõrge ametnik NATO peakorterist.

Tšehhi jõuametkondade esindajad ütlesid mõlema ajalehe ajakirjanikele, et Fico praegust valitsust ei oldud usaldatud juba alates tolle ametisseastumisest. Tollest ajast peale olevat umbusk aga ainult suurenenud, sealhulgas mujalgi, kuna Fico Ukraina-teemalisi sõnavõtte peetakse Venemaad toetavaks.

„Selle tagajärjeks on Slovakkia kahjustunud maine lääne julgeolekuringkondades," kirjutab „Denník M".

„Lääne vastuluureteenistused revideerivad koostööd oma Slovakkia kolleegidega, kuna vanaviisi jätkata oleks mõttetu, kui andmed jõuavad vastaspoole kätte," kirjutas kõnealuse hoiakumuutuse kohta Briti ajakirjanik Edward Lucas, kes on spetsialiseerunud salateenistustele.  

Lucas võrdleb NATO-t lennukiga, mille sõitjatele on ette nähtud eri piletihind ja sellele vastav mugavuseklass. „Slovakkia riskib sellega, et talle osutatavad teenused võivad piirduda ühe klaasi vee ja ühe koti krõpsudega," hoiatab Lucas.

„See on tüüpiline kommunistlik mõttelaad: kui sa pole minu poolt, siis oled minu vastu. Arvasime juba, et oleme sellest vabanenud, ent siis tulid 1968. aasta valgekraelised kommunistid ning tõid selle mõttelaadi nüüd tagasi," kommenteeris väidetavate Slovakkia liitlaste hoiakumuutust Ungari poliitikavaatleja Lajos Orosz Objektiivile.

Toimetas Tõnu Kalvet