USA ajakirjanik Mollie Hemingway andis väljaandes The Federalist ülevaate sellest, kuidas kogu USA liberaalne meedia kui ühest suust väitis, justkui oleks Valge Maja lähistel president Trumpile tee vabastamiseks kasutatud pisargaasi. Tegelikult pisargaasi ei kasutatud, valeuudisega läksid kaasa aga ka näiteks Postimees ja Delfi.
Esmaspäeval kõndis Trump Valgest Majast lähedalasuvasse Püha Johannese kirikusse, mille rüüstajad oli päev varem põlema pannud. Trump poseeris kiriku ees, hoides käes piiblit, ja pidas kõne, kus lubas riigis rahu taastada.
Liberaalse meedia jaoks oli Trumpi käik aga vaid järjekordne tõestus sellest, kuidas "Oranž Mees on Paha" ja seaduste maksvuse taastamine on kuritegu. Meedia keskendus sellele, kuidas politsei oli Trumpi jalutuskäigu ala varem rahvamassist puhastanud.
Faktid nende narratiivi punumist ei seganud. Maaliti pilt, kuidas vägivaldsed politseinikud kasutasid süütute "rahumeelsete protestijate" vastu pisargaasi. Miski sellest polnud tõsi.
Pärast tuhandeid valelikke Twitteri säutse, artikleid ja teleklippe kirjutas lõpuks kohalik ajakirjanik Neal Augenstein politseiallikale tugineva loo, kust selgus tõde – kasutati küll suitsugranaate, mis pole ärritava toimega, kuid mitte pisargaasi.
Samuti ei saa juttu olla "rahumeelsetest protestijatest". Rahvas tuli laiali ajada just seetõttu, et nad oli vägivaldsed ja loopisid politseinikke erinevate kättejuhtuvate esemetega, sealhulgas telliste, jääd täis veepudelite ja ohtlike kemikaalidega. Politsei sõnul leiti piirkonnast ka peidetud klaaspudeleid, pesapallikurikaid ja raudkange.
"Kui protestijaid muutusid vägivaldsemaks, jätkasid esemete loopimist ja üritasid politseinikelt relvi haarata, kasutati suitsugranaate ja piprapalle. Pisargaasi ei kasutatud," teatas politsei esindaja.
Massiivne valetamine
Järgnevalt vaid mõned näited meedia tegevusest. Reuters avaldas video "pisargaasi kasutamisest". Videost seda tegelikult näha ei ole.
Washington Post'is oli vale pealkiri "Sissevaade kavatsusse kasutada protestijate vastu enne Trumpi poseerimist pisargaasi". Leht väitis isegi, et nende enda ajakirjanikku gaasitati. Sarnase pealkirja tootis ka New York Times.
NPR tegi "kübaratriki", esitades valeväiteid nii pisargaasi kasutamise, protestijate rahumeelsuse kui kirikupõlengu kohta, mis oli väljaande väitel "väike". Sarnaseid näiteid toob Hemingway veel lademetes.
"Vahepeal tundub, et ei ole midagi, mille kohta paljud meedias ei valetaks, kui see aitab neil oma poliitilisi eesmärke saavutada," tõdes Hemingway.
Valeuudisega läks kaasa ka Eesti meedia
Ka Delfi avaldas teisipäeval loo pealkirjaga "Politsei kasutas rahumeelsete meeleavaldajate vastu pisargaasi, et Trump saaks Valgest Majast kiriku juurde kõndida", loo autoriks Lauri Laugen.
Päev hiljem ilmus Laugeni sulest uus lugu, kuidas meeleavaldajate "pisargaasiga laialiajamiseks" olevat käsu andnud justiitsminister Bill Barr.
Postimehe välistoimetus kirjutas teisipäeval samuti "rahumeelsetest protestijatest", keda "pisargaasi ja kummikuulidega" tõrjuti. Ka jutt kummikuulidest on väär.
Täna avaldatud loos kordas valeväidet Postimehe välistoimetuse toimetaja Margus Parts.