Objektiivi vestlussaadete sarja "Välgatused" seekordne saade otsib vastust küsimusele, kas riik on riigiettevõtetele ehk Eesti kodanike ühisele varale hea peremees. Stuudios on ajakirjanik Andres Raid, vestlust juhib Indrek Petersoo.
"Meile räägitake kogu aeg, et riik on hea või halb peremees, aga siia on juba üks suur vale sisse programmeeritud. Olen kogunud aastate jooksul riigi kohta käivat terminoloogiat ehk kui tarvitatakse sõna "riik", siis mida see antud kontekstis tähendab. Neid tähendusi on mul umbes kakssada ehk erinevates kohtades tähendab "riik" täiesti erinevaid asju," ütles Raid.
"Kõige drastilisemaks näiteks on väljend "kuidas riik oma kodanikega suhtleb". Riik ju koosnebki kodanikest! Kes siis see "riik" on? Tavaliselt on tendents selline, et preemiate, saavutuste või kiituse puhul on "riigiks" valitsus või selle üksikud liikmed, aga kui juhtub mingisugune jama, siis on süüdi terve rahvas ehk "kogu riik". Siis omandab "riik" sellise tähenduse, muidu mitte," lisas ta.
"Kui nüüd küsida, kas riik on hea peremees või mitte, siis ma pole aru saanud, keda sellisel juhul "riigi" all mõeldakse. Ilmselt neid ametlnikke, kes peaksid hea seisma selle eest, et üks või teine riigiettevõte tulutoovalt, kasutoovalt ja oma kodanike hüvanguks toimiks. Need ettevõtted ei saa hakkama juhul kui riik on halb peremees, aga kui ettevõtted toimivad kodanike hüvanguks, siis on riik hea peremees. Siiamaani kuuluvad need ettevõtted – ma maavaradest kui üldrahvalikust omandist üldse ei räägi – väga kitsale ametnike ringile või lõppkokkuvõttes isegi mõnele isikule, kes võib asuda väljaspool Eestit," selgitas saatekülaline.
Saatesari "Välgatused" keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.
Vaadake lisa saatest!