Objektiivi uue saatesarja "Välgatused" teises saates tuleb juttu 5G mobiilsidevõrgu rajamisest ning sellega kaasnevatest asjaoludest ja riskidest. Stuudios on külas Liis Ellert MTÜst Kogukonna Hüvanguks. Saadet veab Indrek Petersoo.

Ellerti sõnul ei erine praegu kasutusel olevate 3G ja 4G mobiilsidevõrkude sagedused oluliselt 5G omast, ent sisuliselt on 5G absoluutselt uus tehnoloogia.

"Kui praegu kasutusel olevad 3G ja 4G mobiilsideantennid tekitavad enda ümber n.ö. "lehviku", siis 5G puhul tekivad teravad kiired tugijaama ja mobiiltelefoni ning teiste võrgustatud seadmete vahel. Samuti eeldab 5G võrgu ehitamine paljude uute tugijaamade rajamist ning see tõstab oluliselt kiirgusfooni. 5G võrgu lahutamatuks osaks on millimeeterlained, mis panevad kiibistatud kodutehnikaseadmed meie ümber kiirgama," rääkis Ellert.

"Inimestel on mugav ja meeldiv mobiiltelefoni kaudu külmkapis piimapaki olemasolu kontrollida või voodist kohvimasinat käivitada, aga reaalsuses tähendab see pidevalt kiirgavate seadmete lähedalolekut. Räägitakse miljonitest uutest seadmetest, mis meie keskkonda jõuavad," märkis saatekülaline.

Saatesari "Välgatused" on eetris üle nädala teisipäeviti. Sari keskendub peamiselt mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!