Valitsuse pressikonverents. Pildil Urmas Reinsalu. Foto Scanpix

Eesti Päevaleht avaldas uudise, milles anti mõista, et Eesti on loobunud EKRE juhi Mart Helme poolt lubatud kirjast ÜRO-le teatamaks, et Eesti ei käsitle rändepakti juriidiliselt siduvana. Väljaanne küsib, kas koalitsioonipartnerid on käremeelsele EKRE-le “delikaatselt” mütsi üle silmade tõmmanud. Välisminister Urmas Reinsalu nimetab aga kõnealust uudist väärinfoks. Praeguseks on EPL uudist täiendanud, kuigi oleks võinud välisministrilt kommentaari küsida juba enne uudise avaldamist.

Eesti Päevaleht meenutab, et EKRE esimees Mart Helme oli enda sõnul partneritelt kaubelnud välja lubaduse “tema parteid sügavalt ärritanud” ÜRO rändepakti kohta. Kuid lubatud kirjake olevat kadunud kui tina tuhka.

“Kas EKRE on pärast Eesti valimist maailmaorganisatsiooni juhtriikide sekka kirjast loobunud või on koalitsioonikaaslased käremeelsemale partnerile rändeküsimuses mütsi delikaatselt üle silmade tõmmanud?” küsis Eesti Päevaleht.

“See uudis ei vasta lihtsalt tõele. Palun inimestel minu kommentaari jagada, et ühiselt väärinfoga võidelda!” kirjutab välisminister Urmas Reinsalu sotsiaalmeedias, lisades:

“Läinud nädalal Riigikogu ees infotunnis küsis seda minult Jevgeni Ossinovski ja ma andsin selge kinnituse, et konservatiivne rändepoliitika on Eestile ülioluline ning on vajalik ränderaamistiku siduvusest distantseeruda ja lähemas tulevikus võib neid samme oodata. Praegu on asutud ÜRO-s aktiivselt tegelema ränderaamistiku järelevalvemehhanismi koostamisega. Eesti diplomaadid on osalusest selles tegevuses distantseerinud, minu suunis lähtuski võimalikest otsusest, mida langetame. Nii et Delfi murel pole alust! Ma tegelen ja saate lugejatele anda positiivseid uudiseid! Eesti on positiivsete uudiste lainel ka selles küsimuses, nii ma Ossinovskile vastasin!”

Veiko Vihuri