Valitsus otsustas teisipäevasel kabinetinõupidamisel, et Eesti ei toeta Euroopa Liidu justiits- ja siseasjade nõukogu istungil Dublini süsteemi aluspõhimõtete muutmist ja põgenike automaatset ümberjagamist, vahendab ERR.
"Me ei toeta aluspõhimõtete muutmist ning varjupaigataotlejate automaatset ümberjagamist, nagu Euroopa Komisjon ühe lahendusena ette näeb. Peame arvestama liikmesriikide seisukohtadega – keskenduma kriisile, toetama abivajajaid nagu täna, aga olema ka senisest tunduvalt efektiivsemad," ütles peaminister Taavi Rõivas.
Euroopa Komisjon tahab migrantide automaatset ümberjagamist
Euroopa Liidu justiits- ja siseministrid kogunevad neljapäeval arutama Euroopa ühtse varjupaigasüsteemi reformi. Seni on kehtinud põhimõte, et varjupaiga andmise otsustab riik, mille kaudu taotleja EL-i siseneb.
"Esimese liikmesriigi vastutuse põhimõte on tavatingimustes äärmiselt oluline, tagamaks Schengeni piirkonna ning selle välispiiride kontrolli toimimist," rääkis siseminister Hanno Pevkur.
Kuid Euroopa Komisjoni hinnangul ei tule praegune süsteem toime pikaajalise ja ulatusliku kriisiga. Seetõttu on komisjon esitanud omapoolsed ettepanekud, kuidas süsteemi reformida. Muuhulgas on kaalumisel praegu kehtiva nn esimese riigi põhimõtte muutmine selliselt, et põgenikud jagatakse automaatselt kõikide riikide vahel solidaarsuse alusel laiali.
Eesti kaalub veel 30 pagulase vastuvõtmist
Samas on siseministeerium kätte saanud veel 30 migrandi toimikud, kelle siiatoomist kaalutakse. Siseministeeriumi pressiesindaja sõnul on tegemist Süüriast ja Iraagist pärit inimestega. "Soovime ümberasustamisega alustada esimesel võimalusel," ütles ministeeriumi esindaja.