Valitsus tegi kabinetinõupidamisel otsuse rahastada Ohutusjuurdluse Keskust 3 miljoni euroga parvlaev Estonia hukkumise uute asjaoludega seotud allvee-uuringute läbiviimiseks. Keskuse senine juht Jens Haug, kes peab teooriat Estonia kokkupõrkest allveelaevaga absurdseks, lahkus värskelt väidetavalt isiklikel põhjustel ametist.
Peaminister Kaja Kallase sõnul on valitsuse jaoks oluline, et uute asjaolude väljaselgitamine toimub Eesti Ohutusjuurdluse Keskuse koordineerimisel, sõltumatult ning Eesti, Soome ja Rootsi ohutusjuurdluse asutuste koostöös.
"Valitsus annab Ohutusjuurdluse Keskusele kindluse jätkata allveeuuringute ettevalmistamist. Soovime, et nad oleksid ettevalmistustega valmis, kui Soome ja Rootsi seadused allveeuurimisega alustamist lubavad," ütles peaminister.
Kaja Kallase sõnul kinnitas valitsuskabinet tänase otsusega seisukohta, et parvlaev Estonia hukkumise uute asjaolude täiendav uurimine peab olema läbi viidud viisil, mis on usaldusväärne, läbipaistev ning omaste esindusorganisatsioone kaasav. Allvee-uuringuteks sobiliku juriidilise raamistiku leidmiseks andis valitsuskabinet välisministeeriumile ja riigikantseleile ülesande jätkata konsultatsioone Rootsi ning Soome ametiasutustega.
Jaanuari lõpus tuli avalikuks, et senine Ohutusjuurdluse Keskuse juht Jens Haug lahkub väidetavalt isiklikel põhjustel ametist. "Kui te otsite mu lahkumise põhjuseid Estonia huku uues uurimises, siis midagi sellist ei ole," ütles Haug Postimehele. Haug andis lahkumisavalduse sisse novembris.
Samuti kuu lõpus Fortele antud intervjuus naeruvääristas Haug kahtlusi, et Estonia huku võis põhjustada kokkupõrge allveelaevaga.
"See, et laevakerest leitakse auk, ja kõige esimene teooria, mis tuleb, on, et selle tegi allveelaev ja täpsemalt Rootsi oma, ning siis hakkabki asi minema, pole ausalt öeldes isegi naljakas mitte. See on äärmiselt kahetsusväärne," rääkis Haug, kes pidas tõenäoliseks, et Estonia keres avastatud augud on tekkinud merepõhjas "füüsikaliste jõudude mõjul".
Toimetas Jaanus Vogelberg