Slovakkia majandusminister Denisa Saková. Foto: Scanpiz

Slovakkia valitsus otsustas inimeste toimetuleku hõlbustamiseks eraldada 1,25 miljardit eurot, et energiahind kodumajapidamistele ega väikeettevõtetele 2024. aastal ei tõuseks, teatas 6. detsembril Slovakkia ajakirjandus.

Slovakkia riikliku uudisteagentuuri TASR internetiväljaande „Teraz" teatel jäetakse kõnealuse meetme abil hinnalagi samale tasemele kui on tänavu. Vähese tarbimisvajadusega lõpptarbijaile võib hind aga koguni langeda kuni kümme protsenti.

Valitsuse sellealasest kavatsusest teatasid 6. detsembri hommikul peetud pressikonverentsil nii Slovakkia parlamendi esimees Peter Pellegrini kui ka majandusminister Denisa Saková

Endine peaminister Pellegrini meenutas, et Slovakkia elanikud olid pidanud viimastel aastatel läbi tegema mitugi kriisi, sealhulgas ka energiakriisi ja tollega kaasnenud hoogsa hinnatõusu. Ta lisas, et valitsuse sekkumiseta ohustaks kõik need asjaolud elanikkonna toimetulekut, isegi kogu majandust. 

„Seepärast ongi oluline, et Slovakkia kodanikud saaks rahustava sõnumi: elektri- ega gaasihinna osas ei ohusta neid tõsiselt miski, ja nad saavad uude aastasse minna rahuliku meelega," ütles Slovakkia ungarikeelse internetiväljaande „Hírek" teatel Pellegrini kõnealusel pressikonverentsil.

Saková omakorda kinnitas, et asjaomastele ühiskonnarühmadele jääb energiahind samaks. „Keegi neist ei näe oma arvel hinnatõusu," lubas majandusminister. 

Saková sõnul pidanuks näiteks elektri võrgutasu muidu tõusma u. 20 protsenti, gaasi puhul kuus protsenti, toasooja puhul aga suisa 40 protsenti. Kõnealune hinnavahe makstakse kinni valitsuse eraldatavast, 1,25 miljardi euro suurusest toetussummast. Sama tehakse energiakandjate puhul. Riik kannab raha üle otse energiatootja pangaarvele, lõpptarbijal pole endal vaja selleks midagi teha. Majandusministri teatel laiendatakse toasooja puhul hinnalae-põhimõtte järgimist ka lastekodudele ja ühiselamutele.

Suurettevõtteid ega riigiasutusi kavandatav toetusmeede siiski otseselt ei puuduta; nemad ostavad elektrit ikka lepingujärgse hinnaga, teatas Slovakkia konservatiivne internetiväljaanne „Postoj". Saková usub aga, et turul toimuvate muutuste mõjul vähenevad elektri eest makstavad summad neilgi.

Ettevõttetele rakendatakse toetusmehhanisme, mille oli heaks kiitnud veel üle-eelmine, Eduard Hegeri juhitud valitsus (oli ametis 2021. aasta aprillist 2023. aasta maini). Nende kohaselt oli ettevõttel õigus saada hinnakompensatsiooni, kui elektrihind ületab 199 eurot megawatt-tunni kohta ning gaasihind 99 eurot megawatt-tunni kohta.

Slovakkia riikliku ülekandevõrkude ameti ÚRSO hinnangul tõuseks gaasihind tuleval aastal kodumajapidamistele muidu koguni kaks korda, nüüd aga ei tõuse üldse, täiendas „Postoj".

Majandusminister Saková ütles juba 16. novembril koos peaminister Robert Ficoga peetud pressikonverentsil esinedes, et on kindel kavatsus täita nende koduerakonna valimislubadus, mille kohaselt tuleb valitsus kodanikele iga energeetikariisi puhul appi ja püüab tolle mõju igati pehmendada. Fico aga väljendas samal pressikonverentsil lootust, et 2025. aastal töötab praegu Mochovce tuumajaamale ehitatav neljas reaktor juba täisvõimsusel, tänu sellele saab aga Slovakkiast siis juba elektrienergiat eksportiv riik.

Nii Saková, Fico kui ka Pellegrini koduerakonnaks on Slovakkia praeguse valitsusliidu mõjukaim erakond „Suund – sotsiaaldemokraatia". Näiteks Europarlamendi sotsiaaldemokraadid seda erakonda aga sotsiaaldemokraatlikuks ei pea, vaid on korduvalt nimetanud hoopis populistlikuks.

Toimetas Tõnu Kalvet