
Kuna maailma suurim abiorganisatsioon USAID oli eelkõige süvariigi jõustaja, lõpetas Ameerika Ühendriikide valitsus selle tegevuse. Töölt vabastatud riigidepartemangu ja USAID-i ametnikud üritavad kättemaksuks "ehitada demokraatiat" emamaal.
1. juulil lõplikult suletud USAID oli korporatistliku maailmakorra süvariigi tööriist, millega isepäiste valitsustega riikides juurutati sooideoloogiat, "ehitati demokraatiat" ja treeniti opositsiooni ning korraldati värvilisi revolutsioone. USAID-i ja riigidepartemangu endised ametnikud on tänaseks asutanud mitmeid valitsusväliseid organisatsioone ja kogukondi, mille eesmärgiks on "USA autoritaarse valitsuse kukutamine".
Üheks selliseks vabaühenduseks on DemocracyAID, mis korraldab muuhulgas "mittekoostöö" ja "autoritarismi põhiomadused" (noncooperation ja authoritarianism 101) nimelisi töötubasid, milles õpetatakse föderaalvalitsuse töötajaid mässama viisidel, et neid päris kohe ei vallandataks.
Osutatud nõndanimetatud "vabaühenduste" suuremaks eesmärgiks on muuhulgas üleriigiliste tööseisakute korraldamine. Töötubade osalistele ja mõttekaaslastele jagatakse muuhulgas Luure Keskagentuuri (CIA) koostatud juhist, kuidas lihtsate võtetega tõkestada valitsuse tegevust. Ehk tegemist on algatustega, mis käsitlevad Donald Trumpi "ohuna demokraatiale" ja üritavad nurjata tema valitsuse tegevust nii mikro- kui makrotasandil, kirjutab süvariigi uus propagandakanal Notus.
Üks riigidepartemangus töötav ametnik rääkis NOTUS-e ajakirjanikule: "Nad soovisid USAID-ist ehk organisatsioonist, mis korraldab väidetavalt värvilisi revolutsioone, võimalikult kiiresti lahti saada. Kuid nad [USA valitsus] said hakkama suure rumalusega. Inimeste sekka lasti lahti suur hulk hästi välja õpetatud isikuid. Kui kontorite töö oleks jätkunud ja ametnikel lubatud arvutiga kaarte mängida, siis võib-olla oleks tänase režiimi saatus olnud natukene kindlam."
Andmeanalüütik Jennica Pounds süvenes endiste USAID-laste ja riigiametnike korraldatava värvilise revolutsiooni tausta ja tuvastas, et seda majandavad pea ainult kõrghariduse ning pika ametnikukarjääriga keskealised valged naised.
USAID-i tegevuses oli kesksel kohal sooideoloogia. Tähestikurahva organisatsioone – sealhulgas pea kõiki inimõiguste valitsusväliseid organisatsioone – võib kirjeldada korporatistliku süvariigi rünnakrühmlastena. Selline käsk anti USAID-ile Barack Obama 2011. aasta presidendi memorandumiga "Omasooiharate naiste ja meeste, mõlema soo himurate ning soomuutjatest isikute inimõiguste edendamise rahvusvahelised algatused". Autopliiatsi allkirjaga tõmmati antud programm 2021. aastal USA Demokraatliku Partei valitsuse poolt uuesti käima.
Notus on meediamõttekoja Allbritton Journalism Institute (Allbrittoni ajakirjandusinstituut; AJI) esindusväljaanne. AJI asutas ja seda rahastab süvariigi propagandaväljaande Politico asutaja Robert Allbriton, keda saadavad muuhulgas rahapesu süüdistused.
Toimetas Karol Kallas