John Cleese: "London ei ole enam Inglise linn." Foto: Scanpix

Legendaarne Briti koomik John Cleese väljendas arvamust, et massiimmigratsiooni tõttu ei ole London enam Inglise linn. Valdavalt mustanahalise rahvastikuga Nevise saarel elav Cleese vastas kriitikutele, et tema kommentaar pole rassistlik ning et ta "eelistab kultuure, mis ei tolereeri naiste suguelundi sandistamist", vahendab Summit News.

"Mõningate aastate eest väljendasin ma arvamust, et London pole enam tegelikult Inglise linn. Seejärel on sisuliselt kõik minu välismaalastest sõbrad minu tähelepanekut kinnitanud, seega peab selles oma tõetera olema," kirjutas Cleese hiljuti Twitteris oma ligi 5,7 miljonile järgijale.

"Ma juhin ühtlasi tähelepanu sellele, et London hääletas Suurbritannia linnadest kõige tugevamalt Euroopa Liitu jäämise poolt," lisas ta.

Cleese väljendas sarnast seisukohta juba 2011. aastal, kui ta väitis, et London sai endale olümpiamängude korraldamise õiguse massiimmigratsiooni tõttu: "Nad ütlesid, et me oleme kõige kosmopoliitsem linn maailmas, kuid see ei tundu enam nagu Inglise linn."

"Ma ei ole kindel, mis Suurbritannias toimub. Või pigem – ma ei tea, mis Londonis toimub, kuna London ei ole enam Inglise linn," selgitas Cleese toona.

Ta rääkis, kuidas üks tema kalifornialasest sõber oli temalt hiljuti küsinud, et kuhu kõik inglased Londonist kadunud on. Cleesi sõnul meeldib talle küll kultuuriline mitmekesisus, kuid kui külalismaa kultuur seetõttu lihtsalt ära haihtub, siis hakkad küll endalt küsima, et mis nüüd toimub.

Cleese kriitikutele: minu märkused Londoni kohta pole rassistlikud

Cleese sattus oma sõnavõtu tõttu kiiresti kriitikatule alla. Paljude teiste seas liitus kriitikute kooriga ka Londoni moslemist linnapea Sadiq Khan, kelle sõnul on "erinevus meie suurim tugevus". Samuti ei puudunud süüdistused rassismis.

"Neil, kes näivad arvavat, et minu märkused Londoni kohta on rassistlikud, mitte kulturalistlikud, oleks huvitav ühtlasi vaagida seda, miks mulle meeldib veeta aega Nevise saarel," kaitses valdavalt mustanahalise rahvastikuga Kariibi mere saarel elav Cleese end Twitteris rassismisüüdistuste vastu.

"Nevisel on suurepärased rassilised suhted, väga haritud rahvastik, puudub igasugune poliitiline korrektsus… ning [meediamogul] Rupert Murdoch, siin on südametunnistusega juristid, pingevaba ja humoorikas elustiil, sügav armastus kriketi vastu, täielik noakuritegude puudumine ning muidugi imeline kliima. Ning kirsiks tordil on tõsiasi, et Nevis ei ole ülemaailmne keskus Vene räpase raha pesemiseks."

Cleesi sõnul on Nevis üks toredamaid saari, kus ta kunagi olnud on – rasside vaheline läbisaamine on seal täiesti suurepärane ning kohalikud elanikud väga heatahtlikud.

Cleese: mõned kultuurid on paremad kui teised

Legendaarne montipüütonlane jätkas enda kaitsmist Twitteris, säutsudes, et tema arvates on igati õigustatud ühe kultuuri eelistamine teisele. "Näiteks eelistan ma kultuure, mis ei tolereeri naiste suguelundi sandistamist," kirjutas Cleese ning lisas, et kindlasti peetakse ka tema sellist seisukohta nende poolt rassistlikuks, kes loodavad kannatamatult, et keegi neid solvaks.

Statistika toetab Cleesi väidet

Londonis on valgenahalised britid juba mitmeid aastaid olnud vähemuses ning üle 41 protsendi Londoni elanikest on sündinud välismaal, mis asetab linna selles arvestuses ülemaailmselt teisele kohale.

Ning vaatamata sellele, et naiste suguelundi sandistamine muudeti Suurbritannias juba kolme kümnendi eest ebaseaduslikuks elab Inglismaal ja Walesis hinnanguliselt 137 000 sandistamise ohvrit.

Cleesi rassismis süüdistavad kuulsused elavad Suurbritannia kõige valgemates piirkondades

Summit Newsi peatoimetaja Paul Joseph Watson ironiseeris, et John Cleesi, kes elab enda sõnul "suurepäraste" ja "heatahtlike" mustanahaliste keskel tembeldavad rassistiks vasakpoolsed kuulsused, kes elavad ise Suurbritannia kõige valgemates piirkondades.

Toimetas Martin Vaher