Ameerika Ühendriikide 45. president Donald Trump peale süüdimõistvat Manhattani vandekohtu otsust, 30.05.2024 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide 45. presidendist Donald Trumpist sai esimene riigijuht, keda vandekohus peab kurjategijaks.

New Yorki linnakeskuse Manhattani 12-liikmeline vandekohus leidis 30. mail, et president Trump on süüdi kõigis 34-s nõndanimetatud "vaikimisraha kohtuprotsessil" tema vastu esitatud süüdistuses, vahendab Reuters.  

Väidetavalt võltsis Trump enne 2016. aasta valimisi erinevaid dokumente, millega varjati makseid pornonäitlejale Stormy Danielsile, kellega ta väidetavalt oli 2006. aastal läbi käinud. Prokuröri sõnul võitis Trump tänu sellele 2016. aasta presidendivalimised.

Kriitikute sõnul on tegemist naeruväärse otsusega. Trumpi süüdimõistmiseks pidid vandekohtunikud ühiselt otsustama, et ta on "põhimõtteliselt süüdi", mitte saama aru ja jõudma üksmeelele, milles tema süü täpsemalt seisneb.

Uudisteagentuur AP kirjutas: "Kuigi vandekohus peab ühehäälselt nõustuma, et Trumpi (2016. aasta) valimiskampaania toetuseks tehti midagi ebaseaduslikku, siis samal ajal ei pea nad olema üksmeelel, mida see ebaseaduslik asi endast täpselt kujutas."

Huvitava sümboolse kokkusattumusena tuuakse välja, et vandekohus langetas Trumpi vaenava otsuse vangide, sõjaväelaste ja patriootide kaitsepühaku Jeanne d'Arci kirikupühal. Prantsusmaa talutüdrukust rahvuskangelane põletati tuleriidal 1431. aasta 30. mail.  

Demokraadist kohtunik Juan Merchan teeb presidendi karistuse teatavaks 11. juulil, neli päeva enne 15. juulil algavat Vabariikliku Partei kongressi, millel Trump nimetatakse ametlikult partei presidendikandidaadiks. Ameerika Ühendriikide 47. pesidendi valimised toimuvad käesoleval aastal 5. novembril.

Väidetavate kuritegude, milles kinnisvaraärimees süüdi mõisteti, eest on kõige raskema karistusena ette nähtud neljaaastane vangistus. Üldjuhul on karistused seni olnud lühemad ja süüdlased pääsevad kas trahvi või tingimisi vangistusega. Süüdimõistmine Trumpi presidendikampaaniat ei mõjuta. Üldiselt arvatakse, et vangi teda ei panda. Vangistuse puhul saab ta seaduste kohaselt presidendiks kandideerida trellide tagant.

Kui parteide kampaaniaraha kogumine midagi näitab, siis peale kohtuotsust kukkus vabariiklaste rahakogumiskeskkond WinRed ilmselt liiga suure annetajate koorma all kokku. Käesoleva uudisloo kirjutamise ajal see töökorras veel pole. 

Trumpi juristid kaebavad otsuse edasi nii kiiresti kui võimalik.

Merchani tütar Loren Merchan on Demokraatliku Partei aktivist ja nõustaja, kellele partei on teenete eest maksnud miljoneid dollareid. Ta on ettevõtte Authentic Campaigns, mille äriks on progressistide ilmavõrgu valimiskampaaniate korraldamine, president ja partner.

Kohtunikud peaksid väidetavalt mööda kohtuprotsesse jaotuma loosi järele. Merchan on süüdi mõistnud lisaks Trumpile veel viimase ettevõtte finantsjuhi Allen Weisselbergi ja mõjuka konservatiivse ühiskonnategelase Steve Bannoni.

Ameerika Ühendriikides levib arusaamine, et selle kohtuprotsessiga avasid demokraadid väravad, mille kaudu saab kohtu ette tirida kõik elus olevad eelmised presidendid, tipppoliitikud ja nende kaastöölised.

Vabariiklaste juhtivate poliitikute ja mitmete õigusekspertide sõnul näitab vandekohtu otsus, et demokraadid on USA-st teinud, vähemalt oma partei juhitavates osariikides-linnades, õigusriigi põhimõtete vaba "banaanivabariigi".

Toimetas Karol Kallas