Viini peapiiskop kardinal Schönborn keset rüüstatud kirikut. Foto: APA/Hans Punz

Üks varjupaigataotlejast vandaalitseja tekitas Viini kirikutes enam kui 150 000 euro ulatuses materiaalset kahju, hävitades ristimisanumaid, lüües kujudelt päid otsast, rebides kutsifiksidelt maha Jeesuse figuure jne.

“Te olete kõik uskmatud, teie kujud tuleb hävitada”, karjus kõnealune 37-aastane gaanalane 2014. aasta märtsis püha Stephanuse toomkirikus ja tõukas püha Juuda Taddeuse kuju oma aluselt. Tema kinnipidamise järgselt tuli aga kiiresti välja, et varjupaigataotleja oli enne seda oma hävitushimu valla päästnud kuues muus Viini kirikus ning tekitanud kahju rohkem kui 150 000 euro ulatuses. Seda tegi ta “Jumala käsul”, nagu ametkondadele tuttav kurjategija ise selgitas.

Peale paarinädalast kinnipidamist eeluurimisvanglas lasti varjupaigataotleja aga vabadusse, kuna süüdistust ei saanud kahtlusaluse vastutusvõimetuse tõttu esitada. Eksperthinnangu kohaselt polnud ta väidetava psühhoosi tagajärjel suuteline õiget ebaõigest eristama ning seega ei saa ta õiguslikku vastutust kanda.

Ehkki vandaal pääses vanglast, tuli tal Austriast lahkuda, kuna tema varjupaigataotlus lükati tagasi. Seetõttu tuli kirikurüüstajal hiljuti Viini Schwehati lennujaamast lennata tagasi Rooma – sinna, kust väidetav pagulane algselt Austriasse saabus.

Allikas: Kronen Zeitung