Vabadus, võrdsus, vendlus: Macron manitsemas rahvast vana-aastaõhtul oma paleest. Foto: Scanpix

Keset kollaste vestide proteste madalat profiili hoidnud Prantsuse president Emmanuel Macron pidas vana-aastaõhtul võitlusliku kõne, milles võrdles meeleavaldajaid "vihkajaliku jõuguga", kes on võtnud sihikule "politsei, ajakirjanikud, juudid, välismaalased ja homoseksuaalid".

Viidates Prantsuse meediale kirjutab The Daily Caller, et Macron oli meeleavalduste keeristes eriliselt tasane ning sisuliselt halvatud.

Le Monde'i teatel püsis president peaaegu pidevalt oma residentsis Élysée palees, peljates väljudes protestijaid veelgi enam aktiveerida.

Kuigi paljude protestijate väitel jätkuvad rahutused ka alanud aastal, näitab liikumine siiski vaibumise märke ning Pariisis kogunevad rahvahulgad kahanesid ligi 300 000 pealt novembri keskpaigas detsembri alguseks ametlikel andmetel poole pisemaks.

Seejuures patrullisid võimuesindajate korraldusel Pariisis soomukid, mida pole toimunud alates teise maailmasõja aastaist.

Paljuski andis tõuke protestideks Macroni roheline agenda ja kavatsus keelustada täielikult nafta- ja gaasipuurimine aastaks 2040. Agenda raames külmutas Macron juba 2017. aastal uute nafta- ja gaasilitsentside väljastamise ning tahtis tõsta alates jaanuarist oluliselt kütusemaksusid.

Kui Macron maksukergitustega rahva rahustamiseks tagasi tõmbus, elavnesid aga keskkonnaaktivistid.

Detsembri keskel käivitasid Greenpeace ja kolm kaasvõitlejat Prantsuse valitsuse vastu kohtumenetluse, kuna nood ei tee kliimamuutustega võitlemiseks piisavalt pingutusi.

Toimetas Urho Meister