Sakslasest politoloog Florian Hartleb. Kuvatõmmis saatest "Pealtnägija"

2018. aastal sõimas Florian Hartleb Varro Vooglaidu fašistiks. Kohus määras Hartlebile selle eest 300 eurose trahvi, mille ta 16. märtsil Vooglaiule ära maksis.

Ebameeldiv sündmus, mille eest Florian Hartlebi karistati, leidis aset 2018. aasta detsembris Tallinnas Vabaduse väljakul ÜRO rändeleppe vastasel meeleavaldusel.

Varro Vooglaid lubas sotsiaalmeedias kasutada seda raha koos perega millegi toreda tegemiseks.

Samas avaldas Vooglaid lootust, et kohus mõistab Teele Holmbergi ja Hartlebi algatatud Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) vastases kohtuasjas hagejatelt välja Sihtasutusele, Vooglaiule ja Markus Järvile põhjustatud menetluskulud. "Meie ei soovinud selles pikas ja kurnavas menetluses osaleda – Hartleb ja Holmberg sundisid meid seda tegema, nõudes meilt algselt Robert Sarve abil absurdset 110 000 eurot ning pöördudes seejärel meilt raha saamiseks hagiga kohtusse," kirjutab Vooglaid.

Kui kohus mingil põhjusel jätab Hartlebilt ja Holmbergilt Vooglaidi, Järvi ja SAPTKi menetluskulud, mis viie aasta jooksul kasvasid päris suureks, välja mõistmata, siis on viimased saanud alusetu kohutasja õigeksmõistvast otsusest hoolimata karmilt karistada. 

Menetluskulude kostjate kanda jätmine tähendab Vooglaiu sõnul, et "Eesti Vabariigis ei teostu õigluse ideaal, sest keegi ei peaks saama rahaliselt karistatud selle eest, et ta alusetult kohtusse kaevati".

Vooglaid leiab, et menetluskulude summa kokkuarvutamisel peaks kohus õigluse mõttes arvestama ka vahepealsetele aastatel toimunud hiiglasliku inflatsiooniga, sest raha ei ole täna enam kaugeltki sama väärtusega kui mõned aastad tagasi.

Hartlebi kaotatud kohtuprotsessi kohta saab pikemalt lugeda Obejektiivi artiklist "Florian Hartleb kaotas lõplikult Vooglaiu, Järvi ja SAPTK vastu algatatud kohtuvaidluse".

Toimetas Karol Kallas