Terviseameti poolt koroonastatistika avaldamine viisil, et lõpetamata vaktsineerimiskuuriga inimesed arvatakse vaktsineerimata inimeste hulka, on sügavalt valelik ja manipulatiivne ning peab viivitamatult lõppema, toonitab Varro Vooglaid.
Täna hommikul saatsin terviseametile protesti, kuna uute Sars-CoV-2 nakatumiste ja seonduvate hospitaliseerimiste kohta avaldatakse teavet süstemaatiliselt valelikult, avalikkusega manipuleerivalt ja reaalsust moonutavalt. Eriti hull on see, et peavoolumeedia levitab seda ilmselgelt manipulatiivselt esitatud infot täiesti kriitikavabalt, aidates sedasi avalikkusega manipuleerimist ellu viia (vt näidet eilsest päevast: ERR, Postimees, Delfi, Õhtuleht).
Probleem seisneb selles, et avalikustades igapävaselt nii hospitaliseeritute kui ka nakatunute kohta andmeid, arvestab terviseamet ühe või ka kaks vaktsiinidoosi saanud inimesed, kelle vaktsineerimiskuur ei ole lõpetatud, vaktsineerimata inimeste hulka.
Sellega eiratakse elementaarset tõsiasja, et inimesi, kellele on reaalselt vaktsiini süstitud, ei saa ühegi mõistuspärase kriteeriumi kohaselt käsitleda vaktsineerimata inimestena. Manipulatsiooni tulemusel näidatakse vaktsineerimata inimeste arvele kantud nakatumis- ja hospitaliseerimisjuhtumite osakaalu reaalsest tunduvalt suuremana. See aga on ebaeetiline, sest terviseamet peaks kajastama reaalsust nii nagu see on, mitte nii, et loodud kuvand soosiks maksimaalselt massivaktsineerimise ambitsiooni.
Seejuures ei oleks sugugi keeruline niisugusest manipulatsioonist hoiduda ja esitada statistikat ausameelselt. Selleks tuleks esitada andmed mitte kahes, vaid kolmes kategoorias: (1) vaktsineerimata inimesed, (2) alustatud, ent mitte lõpetatud vaktsineerimiskuuriga inimesed ja (3) lõpetatud vaktsineerimiskuuriga inimesed.
Eelnevat silmas pidades tuleb terviseametilt nõuda, et niisugune avalikkusega manipuleerimine lõpetataks viivitamata. Samuti peaks terviseamet selgitama, miks on sellisel moel avalikkusega manipuleeritud ning kes ja kuidas sellise manipulatsiooni eest vastutab.
Tegelikult on terviseameti poolt koroonastatistika avaldamisega seonduvad probleemid veel oluliselt laiemad. Näitena sellest võib osutada, et kui statistikat soovitaks esitada ausameelselt, siis peaks muu hulgas igapäevaselt välja tooma mitte ainult selle, kui paljud uued nakatumis- või hospitaliseerimisjuhtumitest langevad vaktsineeritud või vaktsineerimata inimeste arvele, vaid ka selle, kui paljud neist juhtumitest langevad Covid-19 läbipõdenud inimeste arvele. Samuti oleks vaja esitada igapäevaselt infot selle kohta, kui palju on raporteeritud vaktsiinikahjustusi ning kui palju inimesi on kindlaksmääratud perioodi jooksul pärast vaktsineerimist vajanud haiglaravi või surnud.
Igaks juhuks tasub selgitada ka seda – olgugi et vastus näib iseenesestmõistetav –, miks on oluline saada nakatumiste ja hospitaliseerimiste statistikast tõepärane pilt. Eks ikka selle pärast, et see pilt näitab, kuivõrd on kas alustatud või lõpetatud kuuriga vaktsineerimisest kasu ehk kui palju see reaalselt inimesi võrreldes mittevaktsineeritud ja läbipõdenud inimestega nakatumise ja raskelt haigestumise eest kaitseb.
See, kuidas vaktsineerimise edendamiseks peetakse pidevalt vajalikuks valetada, vassida ja manipuleerida, näitab ühtlasi ära, et programm, mida meile peale surutakse, ei ole õige. Kui Covid-19 vaktsiinid oleks nii head ja vajalikud, nagu need väidetakse olevat, siis ei oleks süstemaatilist manipuleerimist tarvis, sest ausalt esitatud numbrid omaksid veenmisjõudu ilma selletagi.
Loomulikult on ütlematagi selge, et ametkondi ja meediaväljaandeid, mis selliseid manipulatsioone ellu viivad, ei saa usaldada.