Krutsifiks. Foto: Bigstockphoto

Varssavi linnapea Rafał Trzaskowski on allkirjastanud korralduse, millega keelatakse Poola pealinnas religioossete sümbolite, sealhulgas kristliku risti, näitamine avalikes hoonetes. Vastava sammu taga on väidetavalt soov võidelda "diskrimineerimise" vastu. 

"Varssavi on esimene linn Poolas, mis võttis sellise meetme vastu," sõnas linnapea Rafał Trzaskowski pressiesindaja Monika Beuth ajalehele Gazeta Wyborcza.

Äsja vastu võetud reeglite kohaselt ei tohi seinale riputada enam riste, mis on Poolas kui katoliiklikus riigis olnud tavapärane praktika.  Samuti ei tohi töötajad asetada oma töölaudadele religioosseid sümboleid ning kõik ametlikud üritused peavad olema rangelt ilmaliku iseloomuga, mis tähendab, et need ei tohi sisaldada mingeid palveid.

Ametnikel säilib vaid luba kanda oma ihul medaljone või pühakute kujuga ehteid. Samuti ei ole neil kohustust katta religioosse sisuga tätoveeringuid. 

Trzaskowski samm näib olevat mõeldud vastusena Poola peaministri Donald Tuski 2021. aastal tehtud üleskutsele eemaldada ristid avalikest hoonetest. Poola linnapea on Tuski erakonna "Kodanlik Koalitsioon" tõenäoline presidendikandidaat.

Varssavi ametnikud peavad nüüdsest austama ka kellegi poolt eelistatud pronoomeni valikut. "Kui tegemist on transseksuaaliga, kelle välimus võib erineda ametlikes dokumentides registreeritud stereotüüpsetest sooga seotud ettekujutustest, tuleb teda kõnetada tema poolt märgitud nime või soolise pronoomeniga," seisab dokumendis. 

Meetmeid on juba kritiseerinud mitmed konservatiivse opositsiooniparteiga Seadus ja Õigus (PiS) seotud isikud. 

Tobiasz Bocheński, kes kandideeris kohalikel valimistel edutult PiSi kandidaadina Trzaskowski vastu, nimetas Varssavi uut linnapead "fanaatiliseks vasakpoolseks ideoloogiks, kes püüab Varssavisse tuua äärmuslikku ideoloogiat, mis on vastuolus Poolas kehtiva õiguskorra ja tavadega".  

Endine PiSi valitsuse pressiesindaja ja parlamendiliige Piot Muller sõnas omalt poolt, et Varssavi linnapea ähvardab usuvabadust ja püüab pealinnas kehtestada uusi kultuurinorme, milledest kristliku risti eemaldamine on kõnekalt esimeseks sammuks.  

Endine kultuuriministri asetäitja Jarosław Sellin resümeeris olukorda aga järgnevalt: "Sellised on äärmuslike vasakpoolsete valimise loogilised tagajärjed. Trzaskowski on ametlikult kristlik-demokraatlikku liikumisse kuuluva partei asejuht, mis on eriti mõru iroonia. Minu kontoris näiteks seisab laual alati rist, mis tähendab, et mina ei saaks enam Poola pealinnas töötada."

Varssavi linnapea pareeris oma kriitikute rünnakuid, sõnades et "Poola on ilmalik riik ja Varssavi on selle pealinn".

Trzaskowski väitis, et kuigi "igaühel on õigus oma usulistele veendumustele, peaks igaüks, kes tuleb tööle avalikku ametisse, tundma, et ta viibib neutraalses kohas".

Trzaskowski kinnitas ka seda, et "keegi ei taha võidelda ühegi religiooni vastu ja et religioossetel sümbolitel on olemas oma koht, ent üksnes ajaloolise konteksti tähistamise mõttes".

Toimetas Adrian Bachmann