Austria president Heinz Fischer (paremal) ja tema ametijärglane Alexander Van der Bellen. Foto: Ronald Zak, AP/Scanpix

Kuigi Austria presidendivalimised võitis ülinapilt vasakradikaalist roheline Alexander Van der Bellen, šokeerib vasakpoolseid asjaolu, et "paremäärmuslase" Norbert Hoferi poolt hääletasid ligi pooled Austria valijatest. See on Euroopale karm äratus, leiab The Guardian.

Poolast Itaaliani, Šveitsist Kreekani ja Rootsist Hollandini vohab paremäärmuslus – aga mitte ainult Euroopas, vaid ka Ameerika Ühendriikides mobiliseerib "moslemeid vihkav alternatiivne parempoolsus" Donald Trumpi toetajaid, hädaldab Owen Jones Briti vasakpoolses väljaandes The Guardian.

"Austrias ei võitnud paremäärmuslasi sotsiaaldemokraadid – seda tegi veelgi radikaalsem sõltumatu roheline kandidaat. Frustratsioon, ebakindlus ja hirm, mis paremäärmuslust ja uut vasakpoolsust toidavad, ei kao kuhugi, vaid on määratud kasvama. Kui uus vasakpoolsus ei osutu edukaks, kujundab Euroopa tuleviku paremäärmuslus. Noateral olnud Austria valimistulemused ei anna põhjust kergenduseks, vaid on karm äratus," kirjutab Jones.

Väljaanne Politico loetleb Austria valimiste õppetunde:

  1. Euroopa sõjajärgne poliitiline establishment mureneb;
  2. polariseerumine on uus normaalsus;
  3. jõukad riigid ei jää populismist puutumata;
  4. Euroopa liberaalid on käpuli, kuid veel mitte maha kantud;
  5. otsekohesus müüb.

Austria Vabaduspartei kandidaadi Norbert Hoferi ülinapp kaotus Euroopa Liidu meelsele vasakradikaalist kandidaadile on juba andnud hoogu juttudele tulemuste võltsimisest.

Näiteks ühes valimisringkonnas olevat osalejate protsent olnud ligi 150, mis ületab kaugelt Nõukogude Liidu ametivõimude fantaasiat. Soome ajakirjanik Pertti Rönkkö kirjutab Austria väljaande Krone artikli põhjal:

"Austerlased hääletasid presidendivalimistel rekordilise aktiivsusega. Hääle andis üle 70% austerlastest. Austria väljaanne Krone räägib täna Waidhofeni valimispiirkonnast, kus valimisprotsent oli 146,9. Piirkonna 9026-st valimisõiguslikust kodanikust käis valimas 13 262. Valimiste esimeses voorus võitis Hofer, teises Van der Bellen. Lehe sõnul peab siseministeerium selgitama vea võimalikult kiiresti ja vettpidavalt, et sellega ei oleks võimalik kinnitada levivaid väiteid valimispettusest."