Foto: Scanpix

Venemaa teatas esmaspäeval, et gaasitarned läbi Nord Streami gaasitoru ei taastu täies mahus enne, kui lääneriigid tühistavad Venemaa vastased sanktsioonid.

Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov süüdistas lääneriikide sanktsioone selles, et Venemaa ei saa gaasi tarnida läbi Nord Streami gaasitoru, vahendab ERR

"Probleemid gaasi tarnimisel tekkisid lääneriikide sanktsioonide tõttu. Ei ole muid põhjuseid, mis võisid selle probleemi põhjustada," väitis Peskov. 

Kreml nõuab, et lääneriigid tühistaksid Venemaa vastased sanktsioonid. Vastutasuks panevad nad gaasi läbi Nord Streami uuesti voolama.

Vene gaasimonopol Gazprom teatas augustis, et kuu lõpus ja septembri alguses suletakse Nord Stream 1 gaasitoru kolmeks päevaks hoolduseks. Peale hoolduse tegemist pidid gaasitarned jätkuma, kuid Gazpromi teatel ei osutu see siiski võimalikuks.

Gazprom teatas, et hooldustööde käigus avastati gaasitorust leke, mistõttu gaasitoru turbiin ei saa ohutult edasi töötada. Euroopa Liit on juba varem tühistanud mõned Venemaa vastased sanktsioonid, et võimaldada turbiinide remontimist. 

Euroopa Liidu sõnul kasutab Moskva maagaasi majandusrelvana ning Venemaa vabandused on vaid ettekääne.

Venemaa loodab jällegi, et süvenev energiakriis vähendab Euroopa Liidu toetust Ukrainale. 

"Ilmselt läheb inimeste, ärimeeste ja ettevõtete elu Euroopas hullemaks. Loomulikult on inimestel nendes riikides oma juhtidele üha rohkem küsimusi," ütles Peskov.

Toimetas Martin Vaher