Esimene koolipäev Moskvas. Foto: Bigstockphoto

Vene Föderatsiooni statistikaamet andis teada, et Venemaa elanikkond kahanes 2020. aastal esimest korda viimase 15 aasta jooksul. Kahanemine oli märkimisväärne, ulatudes poole miljoni inimeseni. Venemaa populatsioon on viimastel andmetel 146,2 miljonit.

Ajavahemikus jaanuarist novembrini 2020. aastal oli 229 700 surma rohkem kui analoogsel perioodil 2019. aastal, mis tähendab 13% kasvu.

Vene populatsiooni languse taga on pikemaajalised süvatrendid: allapoole taastootmispiiri sündivuskordaja, abortide jätkuvalt kõrge arv, emigratsioon ja koroonapandeemia tõttu tavapärasest kõrgemale tõusnud suremus.

Poola ja Ühendkuningriigi poolt samal ajal avalikustatud demograafilised näitajad peegeldavad analoogseid trende ka Kesk- ja Lääne-Euroopa suurriikides. Ka Poolas on koroonakriis tõstnud suremusnäitajaid ja vähendanud sündimust rekordmadalale tasemele.

Poola ökonomisti Rafal Mundry sõnul on riigi suremus tõusnud kõrgeimale tasemele pärast II Maailmasõda, samas kui sündide arv on tegemas 15 aasta antirekordit. “Elame läbi sügavat demograafilist kriisi,” nentis Mundry. Kui 2019 aastal suri Poolas igas kuus keskmiselt 30 000 inimest, siis kroonakriisi akuutseimal kuul, 2020. aasta novembris, kasvas näitaja 60 400ni.

Hiljuti Ühendkuningriigis avaldatud uurimuses nenditi, et ollakse kogemas suurimat populatsiooni kontraktsiooni pärast II Maailmasõda. Lisaks langenud sündimusele ning kasvanud suremusele on ÜK kogemas ka võõrtööliste lahkumist. 2019. a juuli ning 2020. a septembri vahemikus lahkus Suurbritanniast ligi 1,3 miljonit inimest, kes Euroopa Liidust lahkunud saareriiki tõenäoliselt enam ei naase.