Pilt: BigStockPhoto

President Vladimir Putin allkirjastas määruse, mille kohaselt vastab Venemaa oma Ameerika Ühendriikides asuvate varade konfiskeerimisele samaga. 

Määrus avaldati Venemaa seaduste kodulehel 23. mail ehk samal päeval kui algas G7 riikide rahajuhtide kohtumine, mille üheks tähtsamaks jutupunktiks on läänes külmutatud Venemaa varade ülevõtmine, vahendab AP.

Lääneriikides on külmutatud ligikaudu 260 miljardi dollari ulatuses Venemaa varasid. Ukraina ja mitmed seda toetavad lääneriigid arvavad, et need võiks Venemaalt ära võtta ning Ukrainale anda. Teisalt leiavad paljud Euroopa Liidu ja -riikide ametnikud, et selline tegevus seaks laiemas plaanis ohtu nii õigusliku kui rahalise tasakaalu.   

Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsus võttis aprillis vastu ukrainlaste majandusliku jõukuse ja võimaluste ülesehitamise seaduse. Õigusakt lubab võtta üle Vene riigi varad, mida on seal kuskil viie miljardi dollari väärtuses. Seadus võeti vastu koos 61 miljardi dollari suuruse Ukraina sõjalise abipakiga ja mainitud viis miljardit dollarit on abisumma osa.

Juhul kui teised G7 riigid ja Euroopa Liit samamoodi ei tee, pole samuti tõenäoline, et Ameerika Ühendriigid hakkaksid üksi Venemaa varasid konfiskeerima. 

Putini allkirjastatud määruses sätestatakse, et kui Venemaa Keskpank, ettevõtted ja eraisikud mingist USA-s asuvast varast Ukraina sõja ettekäändel ilma jäävad, siis võivad nad pöörduda Venemaa kohtute poole ja nõuda oma vara konfiskeerimise ebaseaduslikuks tunnistamist. Kui kohus hagejate kaebuse rahuldab, siis Venemaa valitsuse poolt moodustatud komisjon otsustab, kuidas Ameerika Ühendriikide kodanike ja ettevõtete Venemaal olevate kinnisvara, võlakirjade, ettevõtete aktsiate vms arvelt kahjukannatajate varalised kaotused hüvitatakse. 

Toimetas Karol Kallas