Vene RS-24 tüüpi ballistilise mandritevahelise tuumaraketi start Plessetski kosmodroomilt

Vene relvajõudude ametlikus väljaandes "Krasnaja Zvezda" hiljuti avaldatud artiklis väitsid Vene kindralstaabi kõrged ohvitserid, et Vene raketiväed käsitlevad igat Vene Föderatsiooni suunas tulistatud ballistilist raketti tuumarünnakuna, millele vastatakse omapoolse tuumavastulöögiga.

Kindralmajor Andrei Sterlin ja kolonel Aleksander Hjarpin märkisid, et kõrgendatud tuumahoiak on tingitud asjaolust, et Vene õhu- ja kosmosevägede tuumaseire radarid ja satelliidid suudavad tuvastada küll raketilasu ning lähenemistrajektoori, ent on võimetud eristama ballistiliste karakteristikute poolest identseid konventsionaalseid ja tuumalõhkepäid kandvaid rakette.

Kuna tegemist on sisuliselt Vene relvajõudude ametliku häälekandjaga, siis on kõrgete ohvitseride sõnavõtt mõeldud eeskätt signaliseerimise vahendina Ameerika Ühendriikide aadressil.

USA on aastakümneid mänginud ideega monteerida varemalt vaid tuumalõhkepäid kandnud mandritevahelistele ballistilistele rakettidele konventsionaalseid lõhkepäid, mis võimaldaksid anda tulelööki mistahes punktile planeedil kõigest pooletunnise kuni tunnise reaktsiooniajaga.

Kõrgete sõjaväelaste sõnavõtt järgneb juunis president Vladimir Putini allkirjastatud Vene Föderatsiooni tuumarelva kasutamise põhimõtteid visandavale deklaratsioonile, milles deklareeriti samuti, et Venemaa kavatseb konventsionaalsele rünnakule vastata vajaduse korral tuumalöögiga.

Toimetas Adrian Bachmann