Foto: Bigstockphoto

Venemaa ja mitmed teised riigid näevad vaeva "suveräänse interneti" süsteemide ehitamisega, mis seab ohtu lääne kehtestatud digitaalsed "õigused" ja väidetavalt maailma ilmavõrgu stabiilsuse.

Viiendal juulil korraldas Venemaa valitsus oma kontrolli all oleva interneti taristu eraldamise katsetuse maailma ilmavõrgust. Asjatundjate sõnul ei läinud üritus eriti edukalt ja mitmed olulised süsteemid lakkasid töötamast, mis osutab, et riigi "suveräänne internet" pole praktiliseks kasutamiseks veel valmis, vahendab Scientific American

Rahvusvahelise digiõiguste vabaühenduse Access Now tehnoloogiaõiguse nõuniku Natalia Krapiva sõnul ei ole Venemaa internet muust internetist erinev. See on pigem projekt, mis kasutab erinevaid tööriistu, nagu näiteks pakettide süvaseire, mis lubab tõkestada soovimatut sisu ja piirata teatud ühendusi ning lehekülgi.

Digitaalsete "vabaduste" piiramise ja oma interneti ehitamisega tegelevad veel Hiina Rahvavabariik ja Iraan. Kui selline tegevus peaks osutuma edukaks, siis ähvardab see maailma ilmavõrku killustumisega.

Venemaa iseseisva interneti katsetamise käigus esines tõrkeid raudtee ja toiduameti (Россельхознадзора) süsteemides. Samuti ei pääsenud ligi Google'ile ja Wikipediale.

Venemaa on oma internetti katsetanud juba vähemalt alates 2019. aastast.

Ajal, mil lääs süüdistab Venemaad ja Iraani kasutajate "õiguste" piiramises, soovib näiteks Euroopa Liit kehtestada sotsiaalvõrkudele tahtliku ja tahtmatu "väärteabe" laustsensuuri. "Väärteabe" tõkestamise ja oma tervisevalede levitamise on oluliste tervisemeetmetena seadnud oma eesmärgiks Maailma Terviseorganistasioon.

Toimetas Karol Kallas