Salar de Uyuni liitiumi ekstraheerimise väljad Boliivias Foto: Scanpix

Boliivias asuvad maailma suurimad liitiumivarud. Mitmed riigid, sh ka Saksamaa, soovisid liitiumi kaevandamiseks Boliiviaga lepingut, kuid võidujooksu võitis hoopiski Venemaa. 

Tegemist on majanduslikult ja ka poliitiliselt brisantse lepinguga Boliivia ja Venemaa vahel, märgib Die Welt. Investeeritav summa on ligi 450 miljonit dollarit ja sellega ehitatakse välja liitiumi ekstraheerimise taristu Salar de Uyunis, maailma suurimal soolaväljal. 

Veel kuus aastat tagasi tundus Saksamaal võit taskus olevat, et saada Boliivia võtmepartneriks liitiumi kaevandamisel. Saksa-Boliivia ühisettevõttest pidi saama ka üks suurim elektriautode akude tarnija maailmas. 

Saksa kaotuse põhjusteks toob Die Welt Boliivia sisepoliitilise segaduse, kohalikud protestid ja piisava administreerimise puudumise Saksa poolelt. Olukorda kasutas väga osavalt ära Venemaa. 

Boliivia-Vene lepingu kohaselt algab taristu ehitamine kohe ja peaks olema valmis aastaks 2025. Tegemist on 3751 meetri kõrgusel Andides asuva platooga väikeses Colcha omavalitsuses. „Boliivia teeb olulise sammu pikal teel hiiglaslike liitiumivarude kasutuselevõtmisel," kirjutab erialaportaal Mining Weekly

Venemaa ligipääs Boliivia liitiumivarudele on positiivne ka Hiinale. Kuna Hiinast on saamas mõjukaim elektriautode tootja, siis saab Hiina Venemaa kaudu liitiumi tarnetele ligi, mis elektriautode akude tootmismahte arvestades on äärmiselt oluline. Tänu geoloogilistele iseärasustele on Boliivia liitiumivarude kasutuselevõtt ka odavam, ühiku hind tuleb näiteks Venemaal kaevandatavast liitiumist ligi kaks ja pool korda odavam. 

Boliivia on kuulutanud liitiumi strateegiliseks mineraaliks. Teadlaste hinnangul on riigis asuv liitiumivaru maht umbes 21-23 miljonit tonni. Maailmas suuruselt järgmised liitiumivarud on Argentiinal, USA-l ja Tšiilil. 

Toimetas René Allik