Ühendkuningriigi mõttekoja Royal Institute of Shared Services Venemaa majanduse ekspert Richard Connolly sõnul pole Venemaal asutatud kunagi nii palju väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid kui täna.
Ukraina sõja tõttu lääneriikide kehtestatud sanktsioonide peale on paljud lääne ettevõtted Venemaalt lahkunud. Nende koha võtsid kiirkorras üle Venemaa ettevõtted. Starbucksi asemel joovad venelased Star Coffee kohvi, Zara asemel kantakse Maagi riideid ja Coca-Cola asemel juuakse Dobrõi Colat. Viimane on siiski Coca Cola allettevõte ja aprillis teatas ettevõte, et teenis 2023. aastal Venemaal neli korda rohkem raha kui 2022. aastal, vahendab ReMix.
Connolly'i sõnul pole sanktsioonidest suuremat kasu ja sanktsioonidest mööda aitamisest on saanud Venemaal uus tormiliselt kasvav tööstusharu. "Keelatud" kaupu on Venemaal jätkuvalt saada ja inimesed jaksavad neid osta. Näiteks viiakse Venemaale Gruusia, Kasahstani ja Hiina RV kaudu jätkuvalt luksusautosid, nagu Mercedes ja Chrysler. Need maksavad küll rohkem, kuid rikkamad venelased on valmis maksma kõrgemat hinda.
Mõttekoja ekspert lisab, et Ukraina sõda aitas suurendada investeeringuid Venemaa majandusse ja võrreldes viimase dekaadiga kasvab Venemaa majandus märgatavalt kiiremini.
2023. aastal kasvas Maailmapanga andmetel Venemaa sisemajanduse kogutoodang (SKT) elaniku kohta 14 250 dollarini elaniku kohta ja riigist sai taas kõrge sissetulekuga riik. SKT reaalkasv oli toona 3,6 protsenti ja kogurahvatulu elaniku kohta (GNI) kasvas 11,2 protsenti. Maailmapanga sõnul "osutab see vaatamata välisele survele selgelt edukale makromajanduspoliitikale". Tänavuseks Venemaa SKT kasvuks ennustatakse 3,5 protsenti.
Ameerika Ühendriikides kasvas SKT 2023. aastal ametlike andmete kohaselt 2,8 protsenti, kuid ekspertide sõnul võib olla tegemist loomingulise raamatupidamisega ja USA majandus on alates 2022. aastast olnud languses. Euroopa Liidu SKT kasvas 2023. aastal 0,4 protsenti ja Eesti oma langes kolm protsenti.
Toimetas Karol Kallas