Purustatud Azovstali terasetööstuse hooned Mariupolis, 11.05.2022. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide vabariiklasest senaator Lindsey Graham ja demokraadist senaator Richard Blumenthal esitasid 10. mail senatile kinnitamiseks resolutsiooni, millega palutakse riigidepartemangul määrata Venemaa terrorismi toetavaks riigiks.

Resolutsioonis loetakse üles Vladimir Putini Venemaa ettevõtmisi erinevate riikide ja rahvaste vastu. Putini Venemaa riikliku terrorismi kirjeldamist alustatakse 2. Tšetšeenia sõjast, seejärel mainitakse 2014. aastast kestnud Ukraina Donbassi piirkonna separatistide toetamist ja vägivalda tsiviilelanike vastu, jätkatakse Venemaa sekkumisega Süüria sõtta 2015. aastal ning milliseid kuritegusid on korda saatnud Wagneri palgasõdurid.

Loetelu lõpeb käesoleva aasta 24. veebruaril alanud sissetungiga Ukrainasse ja selle käigus korda saadetud tsiviilelanike vastu suunatud terrori ning genotsiidiga. 

Resolutsioon lõpeb järeldusega, et Venemaa Putini juhtimisel on terrorismi toetav riik ja riigisekretär peaks Vene Föderatsiooni kuulutama terrorismi toetavaks riigiks.

Esimesena maailmas kuulutas Venemaa terrorismi toetavaks riigiks Leedu. Erinevalt Leedust on USA määratud "terrorismi toetava riigi" staatus päris karm karistus, kuna see hõlmab mitmeid majandus- ja diplomaatilisi piiranguid ning kas siis otse- või kaudsemalt võivad USA pahameele alla sattuda ka riigid-ettevõtted, mis "terroristiga" kaubavahetust peavad. 

Täna kuuluvad USA terrorit toetavate riikide nimistusse Kuuba, Süüria, Iraan ja Põhja-Korea.

Toimetas Karol Kallas