Üks juhtivaid euroföderalismi projekti eestvedjaid, Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni juht Guy Verhofstadt kiitis oma eilses sõnavõtus ülevoolavalt Jüri Ratast, öeldes et loomulikult meeldib Eesti kõigile, kui seal on kogu aeg nii valitsuses kui ka opositsioonis juhtival positsioonil liberaalid.

"Kulla Jüri, sa näed, et siin valitseb täielik heakskiit – kõik kiidavad sind, kõigi arvates on Eesti fantastiline ja suurepärane maa," laulis Verhofstadt Ratasele kiitust.

"Ma olen alati öelnud, et see on igati normaalne, kuna Eestis on ju loomulikult alati võimul liberaalid. Sina oma Keskerakonnaga valitsuses ja Reformierakond juhtivparteina opositsioonis. Kahtlemata on kahe suure liberaalse erakonna juhtival positsioonil nii mõndagi pistmist sellega, et kõik läheb Eestis nii hästi," lisas ta.

"Aga mis ma ikka sellest pikalt räägin – sa tead seda ise paremini kui mina," võttis endine Belgia peaminister ja praegu ühe peamise Euroopa Liidu föderaliseerumise projekti eestkõnelejana tuntud liberaalide ja demokraatide fraktsiooni juht oma ülevoolavad kiiduavaldused kokku.

Kahtlemata on kahe suure liberaalse erakonna juhtival positsioonil nii mõndagi pistmist sellega, et kõik läheb Eestis nii hästi.   – Guy Verhofstadt

Oma sõnavõtu teises pooles rõhutas Verhofstadt, kui oluline on Euroopa Liidu keskvõimu tugevdamine ning et eriti tähtis on see Venemaa piiri ääres paiknevate Balti riikide jaoks.

"Ma arvan, et just seda sa, Jüri, täna oma sõnavõtus ka silmas pidasid: Balti riigid vajavad – olgem ausad, rohkem kui keegi teine –, tugevat Euroopat ja praegusest tugevamini ühendatud, tugevamat Euroopat; Euroopat, mis on suuteline – ütleme otse – seisma vastu Vladimir Putinile."

Guy Verhofstadt on muu hulgas tuntud ühena kahest "Euroopa manifesti" autorist, milles kuulutatakse:

"Vaid otserünnak võib meid nüüd päästa. Otserünnak kriisi tegeliku põhjustaja vastu – see tähendab rünnakut rahvusriikide soovimatuse vastu luua tõeliselt ühendatud ja föderaalne Euroopa. Ehk teisisõnu – rahvusriikide soovimatuse vastu loovutada rohkem suveräänsust ja võimu ühendatud ning föderaalsele Euroopale […] [V]aid rahvuslusejärgne Euroopa suudab kindlustada, et meie ideaalid "Vabadus, võrdsus, vendlus!" jäävad kindlalt ankurdatuks."

https://www.facebook.com/europeanparliament/videos/547335505703507/

.
Ratas pidas kolmapäeval Euroopa Parlamendis kõne, milles rõhutas Euroopa Liidu ühtsuse olulisusest, vajadust parandada sise- ja välisjulgeolekut ning tugevdada nn populismivastasest võitlust

"Euroopa Liit ei saa eeldada, et meie väärtused ja huvid on iseenesest mõistetavalt kaitstud. Peame nende eest ise üheskoos seisma ning meie tuleviku jaoks on oluline, kuidas ühiselt ülejäänud maailma mõjutada suudame. Vajame aktiivset Euroopa Liitu, kes kaitseb oma kodanikke ja liikmesriike, kuid ka kodanikel ja liikmesriikidel on oluline seista Euroopa Liidu eest," sõnas oma ümmarguste avalduste poolest tuntud Ratas paljude liberaalidest eurosaadikute rõõmuks.

Euroopa Parlamendi saadikuid Ratase kõne paraku kuigivõrd ei huvitanud – nagu ülaltoodud videost näha, tuli Eesti Vabariigi peaministril kõneleda peaaegu tühjale saalile.

Toimetas Varro Vooglaid

Juhtkiri: Eesti põhiprobleemiks on orjameelsus